Направените конституционни промени само открехват вратата, през която може да се промъкне съдебна реформа. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” проф. Огнян Герджиков, юрист, преподавател по право и председател на 39-то Народно събрание, във връзка с промените в основния ни закон, които въвеждат структурни и организационни промени в съдебната власт.
„Вратата не беше достатъчно широко отворена, за да ѝ бъде комфортно на реформата, но при добро и съобразително законодателство в следващите нормативни актове, би могло да се очаква, че нещо може да наподоби на една съдебна реформа. Може би не най-добрата, но все пак да се направи следващата крачка към съдебната реформа”, посочи проф. Герджиков.
По думите му, нужда от ревизия имат и други нормативни актове, като Закона за съдебната власт, Гражданскопроцесуалния и Наказателно-процесуалния кодекс.
На въпрос дали положителни промени в съдебната система биха могли да бъдат въведени и без промени в основния закон, той отговори: „Да, това също беше вариант. Като че ли, с промяна в Конституцията се дава една по-голяма свобода на Обикновеното Народно събрание да направи следващата стъпка".
Според него обаче тази стъпка е била малко половинчата и без нея е можело да се направят подходящи промени в законите. "Теоретично погледнато е възможно, но с промяна в Конституцията изглежда по-сериозно”, допълни проф. Герджиков. Според него, когато тя се променя, това да се прави със сериозен поглед напред в бъдещето.
„Сега се прокрадват някакви идеи новият министър на правосъдието да инициира следваща промяна в Конституцията. Това е нещо, което ще звучи доста несериозно. Това е основен закон на държавата и никак не отива през 6 месеца да го променяме”, категоричен бе проф. Герджиков.