Трябва да се направи преразпределение на бюджета за здраве за следващата година, така че да се завиши бюджетът за първична и специализирана извънболнична помощ. Така ще се облекчи болничната помощ и тя ще се справи с наличния ресурс без проблем, каза пред БНТ председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Венцислав Грозев.
Той напомни, че общият бюджет за здраве за 2016 година е 3,2 милиарда лева, което е със 129 милиона лева повече от предходния бюджет. Според Грозев бюджетът следва да се преразпредели чрез използване на средства от резерва на Здравната каса. За първична помощ в момента са заложени около 180 млн. лева, които трябва да се увеличат до около 200 млн. лева. Със същата сума – около 20 млн. лева, БЛС предлага да се завиши и бюджетът на специализираната извънболнична помощ.
Целта на реформата е да облекчим болничната система, обясни Грозев. По думите му само така ще се мотивират колегите в доболничната помощ да свършат по-добре своята работа и да няма такъв наплив за приемане в болниците, както е в момента.
Над 2 милиона са хоспитализациите за миналата година, напомни Грозев. Ако този брой се запази и догодина и в същото време се направи преразпределение на бюджета, така че да се облекчи болничната помощ, тя ще се справи с наличния ресурс без проблем, прогнозира председателят на лекарския съюз. Тогава може да се говори и за повишение на цените на някои клинични пътеки, отбеляза Грозев.
Според председателя на БЛС е възможно да възникнат проблеми във връзка със здравната карта или бюджетирането, но пациент без лечение няма да остане. Гаранция за това е моралът на българските лекари, увери той.
Работи се и в посока да бъдат създавани по-добри условия за работа на младите специалисти, каза още Грозев. Той съобщи, че днес ще бъдат раздадени 61 стипендии на млади лекари-специализанти и редовни докторанти. Такива стипендии се раздават вече четвърта година. Това са част от действията, които ръководството на съсловната организация предприе, за да повиши мотивация на младите лекари да останат и да работят в България, поясни председателят на БЛС.
Едва ли ще се забавят реформите в сектора заради политическите трусове в момента, смята Грозев.
преди 9 години Ама това не става само с финансиране , трябва самите дейности да се изнасят по програма и да има план кое и кога ще бъде . Но като се има предвид че болничното лечение в БГ е 10 пъти по-евтино от доболничното лечение в много страни , защо да не си позволим този лукс. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Нужно е да се разреши частна здравна каса и индивидуални здравни застраховки.Тогава и само тогава ще спре безумното крадене на събрани пари по здравни вноски.ГЕРБ/ДПС/РБ/Атака/БСП/АБВ/НФСБ обаче се облажват, така че реформа всякаква забравете.А да има реформа, вече ще се чака по два месеца за направление.ай да ви .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар