Делът на потребление на незаконни цигари към второто тримесечие на тази година е 13,4%, което е най-ниското ниво на незаконна търговия с цигари за последните 8 години. Това показва последното пазарно проучване на водещите тютюневи компании, които са част от „Инициативата за борба с незаконната търговия с цигари, съобщават в съобщение до медиите от компаниите.
Резултатите от проучването са представени на специална среща пред министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова, главния секретар на МВР г-н Георги Костов, директорите на дирекции ГДБОП, ГДНП, ГДГП, ДАП, директора на Агенция „Митници“ Ваньо Танов.
Последното пазарно проучване, проведено през второто тримесечие на 2015 г., показва, че потреблението на незаконните цигари представлява 13,4% от общото потребление на цигари в България. Такова проучване се осъществява ежегодно за последните 8 години от независима изследователска агенция по метода на анализ на празни опаковки от цигари, събирани в 14 големи града на страната. От 2010 г. насам проучването се извършва на две вълни всяка година – през второто и четвъртото тримесечие всяка година от 5-те тютюневи компании, които са част от „Инициативата за борба с незаконната търговия с цигари”.*
Според изводите значителният спад от 4,7 процентни пункта спрямо предходното проучване, проведено през четвъртото тримесечие на 2014 г. (18,1%), се дължи на и политическата воля на правителството и на засилените мерки за борба с незаконната търговия с цигари, предприети от началото на тази година. Добрите резултати от проучването са в синхрон с публичните данни за увеличени приходи от акцизи през 2015 г. Независимо от постигнатото подобрение, компаниите смятат, че има потенциал за още ограничаване в нивата на незаконна търговия с тютюневи изделия - цигари и незаконно предлаган рязан тютюн за пушене.
Противодействието на контрабандата с акцизни стоки е един от главните приоритети на правителството – мотивите за това са както фискални, така и принципни, заяви министър Румяна Бъчварова на работната среща с представители на петте водещи тютюневи компании. Анализът от проучването сочи положителна тенденция и постигнато най-ниско ниво на незаконна търговия с цигари за последните 8 години. Вицепремиерът посочи, че в изпълнение на заложения от правителството приоритет в ГДБОП бе създаден Междуведомствен координационен център за противодействие на контрабандата и контрол на движението на рискови стоки и товари.
По думите на главния секретар на МВР главен комисар Георги Костов благодарение на предприетия съвместен подход и концентрирането на усилията на МВР, Агенция „Митници“ и НАП е постигнато значително ограничение на контрабандата с акцизни стоки. Той също изтъкна ролята на Центъра, ситуиран в ГДБОП, за взаимодействието и координацията на екипите, като по този начин е постигнато и ограничаване на организираната контрабанда.
Директорът на ГДБОП главен комисар Ивайло Спиридонов посочи успешната съвместна работа с партньорските служби, в резултат на която при международни операции са разбити 5 нелегални фабрики за производство на цигари на територията на Европа.
Директорът на Агенция „Митници“ Ваньо Танов подчерта, че заслугата за постигнатите резултати е преди всичко на правителството, което има политическата воля да се работи срещу нелегалното разпространение на цигари. Собствената методика на митническата администрация, разработена на база анализ на приходите от акциз на тютюневи изделия, потвърждава изнесените резултати. През последното тримесечие приходите от акциз на цигари постигат изключителен ръст от 17-19 %. Във фискално изражение това са 220-230 млн. лева повече приходи от акциз от цигари до момента, като нашата прогноза е те да достигнат 250 млн. лева до края на годината, каза Танов. Той заяви, че митниците се подготвят, включително технически, за вдигането на акцизните ставки на цигарите през 2016 г., което ще направи по-привлекателна за организираната престъпност нелегалната търговия с тютюневи изделия. Водят се преговори за рентгенова система за проверка на жп-композиции, даде пример той.
“Надяваме се, че борбата срещу контрабандата с цигари остава твърд приоритет на държавата и че правителството ще продължи да насочва ресурси за изпълнение на мерките срещу незаконната търговия и занапред, за да се затвърди устойчива тенденция на спад. До момента това е проблем, който ощетява държавния бюджет със стотици милиони лв. годишно.”, казаха представителите на индустрията по време на срещата.
Въпреки общия спад и видимото намаление на нивата в определени градове, все още има възможности за подобрение в редица градове, където нивата на потребление на незаконни цигари остават високи: Свиленград 49%, Габрово 45,9%, Благоевград 31,8%, Пазарджик 31,1%, Монтана 29,8%, Пловдив 29.6%, Сливен 25,9%., Кюстендил 25,5%.
Резултатите от проучването и наблюденията на компаниите показват, че в България по-голямата част от незаконните цигари са етикетирани за безмитна търговия и се предлагат от улични търговци на откритите пазари, чрез доставка по офиси, административни сгради, домове и т.н., чрез добре организирана нелегална дистрибуция.
преди 9 години По умните хора спряха да пушат а на по глупавите им идва твърде скъпо и те също намалиха пушенето съвет към В Танов Голяма част от нелегалните цигари се продават в гаражи сервизи малки магазини и в домове в насипно състояние Наказанията са малки и в контрабандата играят също ченгета данъчни митничари вероятно и политици Справете се с тях отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Браво на Бойко,в интерес на Пеевски и Златев е готов да прави чудеса отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Логично . Булгартабак и Кинг получиха каквото искаха с новите акцизи и спряха нелегалното производство ММ Корсар и др. отговор Сигнализирай за неуместен коментар