Българската народна банка (БНБ) ще трябва да създаде и поддържа електронна информационна система за номерата на банковите сметки, техните титуляри и упълномощените да се разпореждат със сметките лица, както и за лицата, наематели на сейфове в банки. Банките ще трябва ежемесечно да предоставят тази информация на централната банка.
Това реши Народното събрание, което гласува на второ четене промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), предаде БТА. В преходните и заключителни разпоредби депутатите записаха промен в Закона за кредитните институции.
Достъп до информация от системата на БНБ ще имат съдебната власт, Главна дирекция "Национална полиция" и Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" на МВР, ДАНС, НАП и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. Предвижда се електронната система да е активна от 1 януари 2017 г.
С част от текстовете в ДОПК се въвеждат разпоредби на европейска директива за автоматичен обмен на финансова информация. Мярката е срещу зачестили трансгранични случаи на данъчни измами и укриване на данъци в рамките на Европейския съюз и в световен мащаб.
Други промени са свързани с оптимизиране на процеса по установяване на данъци и задължителни осигурителни вноски и улесняване на междуинституционалното взаимодействие, както и подобряване на нормативните режими по принудително събиране на публичните вземания и повишаване на събираемостта.
Промените в ДОПК влизат в сила от 1 януари 2016 г.
преди 8 години Народното събрание прие промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс при запазване на сгрешена парична система.Ясно е, наличното силно регресивно влияние от наличната държавна грешка ще продължи да уголемява потенциалът за катастрофални стопански кризи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар