Българското вино има много добри пазарни шансове в Русия. Въпреки това за девет месеца от началото на 2015 година, според руската статистика, спадът на вноса е достигнал 60%. Това заяви за БНР Виталий Меркушев, председател на Черноморската асоциация на винопроизводителите.
„Това е колосален неуспех. Ясно е, че левът е поскъпнал с 40% спрямо рублата през годината. Но и валутите на други страни производителки на вино се засилиха – като Чили и Южна Африка. А те не загубиха своите позиции на руския пазар. Чилийците загубиха само 15%, Испания няма никакъв спад, а Южна Африка дори увеличи пазарното си присъствие. Българите дават своята ниша на други производители“, казва експертът.
Той смята, че българските производители не вярват вече в перспективите на руския пазар и затова участието им в провелия се Черноморски винарски форум е било твърде скромно. В същото време на форума е имало 12 молдовски компании, въпреки че е имало забрана за вноса на вино от страната.
Виталий Меркушев коментира, че в миналото 50 до 80% от произведеното в България вино е отивало в Русия. Той отбелязва, че секторът е важен, защото създава по две работни места на всеки хектар.
Ние предлагаме на вашите производители отново да се обърнат към руския пазар и да работим заедно, казва Меркушев и припомня, че виното не е в обхвата на руското ембарго.
Експертът допълва, че в Москва има само три български ресторанта и няма къде да се предлагат българските вина.
Грузинците имат 150 ресторанта, а чилийците правят по 2 – 3 промоции на месец.
В Русия вече се работи по идеята страните от региона да продават заедно под марката Черноморски вина.
За да се върнат загубените позиции, ще трябва да се работи много сериозно поне 2 или 3 години, препоръчва Виталий Меркушев.