Оставянето на България извън Шенген поставя в риск страната ни и целия Европейски съюз и ние трябва да имаме ясна пътна карта, коментира пред БНР вицепремиерът Меглена Кунева.
"Ако очакваме да бъдем поканени и помолени да влезем в Шенген, това са много криви сметки", допълни още тя и посочи, че страната не бива да пропуска "нито един съвет", в какъвто и да е формат, за да посочва ползите от членството на страната ни в пространството.
Кунева беше категорична, че Механизмът за наблюдение няма ролята на санкциониращ елемент, но по отношение на членството на България в Шенген той се оказва точно такъв, защото именно липсата на реформи в съдебната система, отчетена от Механизма, са в основата на нежеланието да бъдем приети в пространството.
"Ние не знаем къде сме при тази миграционна вълна и при интензивното сътрудничество на страните по отношение на общата европейска граница. Затова и определих състоянието, в което се намираме като ничия земя", каза още вицепремиерът и допълни, че влизането ни в Шенген се превръща в нейна "абсолютна кауза".
Според нея България няма достъп до системите на пространството и не можем да проверим дали са издирвани, както и Frontex не може да охранява външната граница на ЕС, защото не членуваме в Шенген.
"В Шенген се говори за интелигентни граници. Ние откъде ще вземем парите, за да направим нашите граници по –сигурни? През българският бюджет ли, точно сега ли? Безотговорно е ние да спрем да настояваме, въпреки изключително тежките събития", каза още Кунева.
Тя заяви, че отношението към България след миграционната криза е по-различно.
"Осем години след присъединяването на България към ЕС ние сме извън Шенген. За последната една година, въпреки критиките към съдебната система и неприетия антикорупционен закон, в момент няма нито една държава, която да говори с мен с аргументите – оправете си антикорупцията и съдебната система и после ще видим", допълни още Кунева.
Вицепремиерът определи като нещастен случай инцидента, при който загина афганистански имигрант край Средец и трябва да имаме доверие в българските институции.
"Гранична полиция е българска институция и ние трябва да ѝ вярваме. Не може да се употребяват думи като убийство. (…) До момента, в който не е казано обратното, ние трябва да защитим българската институция. Да, това е нещастен инцидент", допълни Кунева.
преди 9 години Като че ли все повече строители/ки на новото време започват да проумяват (от глупост и алчност) в какво са участвали и какви са ги забърквали, както и колко безпомощни са да повлияят дори малко за да изкупят поне част вината си, , а пътят към спасението започва с публично самопокаяние, връщане на натрупаното и отказ от публични изяви, но колко от дрогираните пациенти на банките имат силата да го направят?!, по-скоро ще го прехвърлят като карма на тея край и след тях! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години То Шенген е на път да се разпадне, а ние сме се запътили към него. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хаха, ....аааамиииии важно е да членуваме в Шенген защото така ще има по-малко избити мигранти на българската граница.Така добре ли е г-жа Кукова? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ами Кунева да иде при Ердоган , да целува там каквото и кажат и да се научи как се иска и най вече как се получава ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар