Около 10 хиляди деца са изведени от институциите в България през последните 10 години, с което процесът по деинституционализация в страната отчита сериозен напредък. Това отбеляза новият представител на УНИЦЕФ за България Мария Хесус Конде при първата си среща с вицепремиера и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин.
Усилията на Министерството на труда и социалната политика са насочени към извеждането на децата от институциите, развитието на социални услуги и осигуряване на по-гъвкавото им финансиране, потвърди вицепремиерът.
До средата на следващата година ще има нов Закон за социалното подпомагане, каза още Калфин. В момента експерти разработват новите текстове. Предвижда се разделяне на социалните услуги от социалното подпомагане. По думите му сред наличните сега 1000 вида социални услуги трябва да бъде направен най-добрият подбор. Разработват се възможности за психологична помощ за родители, географски промени на предлаганите услуги и достъп до дома на нуждаещите се, обогатяване на критериите за ефективност.
По данни на Министерството за последните 5 години децата в специализирани институции са намалели тройно. В момента 1 836 деца са настанени в 81 специализирани институции. Същевременно за същия период са се увеличили двойно предоставяните социалните услуги.
През 2015 г. те са 459 за над 11 700 потребители. За предоставянето на интегрирани услуги за ранно детско развитие значителна роля ще има и новата Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020 г.
Калфин и Мария Хесус Конде са обсъдили и новия двугодишен работен план за изпълнение на Плана за действие към Програмата на УНИЦЕФ в България за 2013-2017 г. В него са залегнали деинституционализация, ранно детско развитие, подкрепа на уязвимите деца и тези с увреждания, реформа в младежкото правосъдие и образователната система.
От началото на годината са разкрити нови 40 хиляди работни места в страната, обяви още министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин.