Президентът Росен Плевнелиев подписа укази за назначаването на Мариана Карагьозова-Финкова и Филип Димитров за членове на Конституционния съд (КС), съобщават от прессекретариата на държавния глава.
И двамата са от квотата на президента. Двете им номинации бяха обявени на 15 септември.
Филип Димитров беше премиер през 1991-1992 г. Той бе и депутат в три парламента. Димитров бе и заместник-председател на Обединения парламентарен комитет ЕС-България. От 2007 г. е член на Европейския парламент, заместник-председател на Конституционната комисия на ЕП.
Възпитаник е на Юридическия факултет на СУ, специализира в „Удроу Уилсън център“ във Вашингтон, САЩ през 2003 г., доктор по политология от НБУ. Преподавател е в „Кристофър Нюпорт юнивърсити“, Вирджиния, САЩ (2008-2009 г.), в Американския университет в Благоевград (2002-2008 г., 2010 г.), гост-преподавател в Университета на Торонто, Канада (2007 г.).
Притежава над 20-годишен юридически стаж като адвокат, член е на Софийската адвокатска колегия.
Филип Димитров е кариерен дипломат, посланик на България в ООН (1997-1998 г.), посланик на България в САЩ (1998-2002 г.) и специален пратеник на Председателя на ОССЕ за Армения и Азербайджан (2004 г.). От 2010 г. до 2014 г. е ръководител на Делегацията на ЕС в Тбилиси, Грузия, става ясно от биографичната справка.
Мариана Карагьозова-Финкова е професор по конституционно право. Тя е била ръководител на Катедра „Конституционно право“ при Юридическия факултет на СУ „Свети Климент Охридски“ и координатор по програма ЕРАЗЪМ при ЮФ на СУ от 1999 г.
Специализирала е в областта на защитата на човешките права, прилагането на европейските стандарти в публичната администрация, на европейското и американското право в Белгия, Холандия, Великобритания, САЩ, Швейцария, Чехия, Унгария.
Провежда лекционни курсове по конституционно право, конституционно правосъдие, право на Европейския съюз и европейски конституционализъм в редица специалности на СУ и НБУ.
Финкова е автор на много книги, студии и статии по въпросите на конституционното и сравнителното конституционно право. В момента е член на Правния съвет при президента.
преди 9 години "Според твърденията на Ненчев, Полша ни предлагала далеч по-ниска цена за ремонт на двигателя на един самолет 1,2 млн. евро, докато руснаците искали с 600 000 евро повече.Руският журналист обаче цитира и съобщение на интернет-изданието Aviation Explorer, пред което от РСК МиГ са уточнили, че ремонтът на всеки един от българските МиГ-29 ще струва точно 1 050 650 евро."Интересно АКО това се окаже вярно, ДАЛИ БГ правосъдието би му потърсило сметка за разхитените пари на данакоплатеца и за риска на който подлага БГ летците!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар