През второто тримесечие на 2015 година произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) в България е 21,5 млрд. лева, което означава, че на човек от населението се падат по 2 982 лева от стойностния обем на показателя. Спрямо същия период на миналата година икономиката на страната расте с 2,2%.
Това показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в обобщен доклад за развитието на икономиката в последните месеци. Данните са разделени в различни сектори.
Според тях в областта на промишлеността се наблюдава свиване на показателя на доверие с 1,7 пункта през септември, въпреки че данните за промишленото производство през юли сочат ръст от 3,4% на годишна база.
По отношение на индивидуалното потребление българите остават предпазливи – общият показател на доверие на потребителите, измерен към края на юли, остава на нивото, измерено през април. Общата оценка за развитието на икономическата ситуация през последните 12 месеца е по-малко негативна.
Това обуславя и ръста на оборота в търговията на дребно, макар и ръстът през юли да е минимален – с 0,1%.
За по-позитивните нагласи вероятно отношение има и подобряването на ситуацията на трудовия пазар. През второто тримесечие заетите в страната са малко над 3 млн. души, което в сравнение с второто тримесечие на 2014 година има ръст от 0,8 на сто. Безработните българи са 330 хил. души, или 9,9% от трудоспособното население. Спрямо същия период на миналата година безработните намаляват с 50,9 хил. души, а коефициентът на безработица – с 1,5 процентни пункта.
В същото време обаче индексът на потребителските цени продължава своя ход надолу – през август намалението е от 0,8% спрямо същия месец на 2014 година. Най-вероятно тенденцията ще продължи – индексът на цените на производител, най-ранният измерител на инфлацията, също намаляват при това с 1,8% през август.
От обобщените данни на НСИ е видно още, че средната работна заплата е 868 лева, което е с 0,6% по-малко спрямо май. На годишна база обаче има ръст от 8,2 на сто.
По отношение на международните трансакции статистиката показва, че търговското салдо в първите седем месеца на годината е отрицателно в размер на 1,13 млрд. евро, спрямо 1,58 млрд. евро за същия период на 2014 година. Текущата сметка обаче е положителна – в размер на 675 млн. евро, при излишък от 446 млн. евро за периода януари – юли 2014 година.
Износът на стоки и услуги през второто тримесечие се увеличава със 7,2%, а вносът – с 6,5 на сто, става ясно още от данните на НСИ.