Европейският съюз (ЕС) е сред най-големите икономики в света и трябва да има по-активна позиция, а не да чака САЩ и Русия да се разберат по казуса със Сирия, смята вицепремиерът Томислав Дончев. Пред БНР той посочи, че общността „като политическа кройка” е правена в други времена – по-спокойни и мирни от външнополитическа и икономическа гледна точка.
В редица кризисни ситуации политическата кройка на ЕС не предполага взимането на бързи и решителни действия, колкото се налага. Освен по отношение на бежанската вълна, забавяне от почти година има и по отношение на дълговата криза в Гърция, смята още вицепремиерът.
Тези кризи поставят въпроса „колко Европа ни е нужна”, каза още Дончев. Според него решението е „повече Европа”, от което биха имали полза всички държави членки на общността.
И през България има бежански поток, макар и не в мащабите на съседните Гърция и Турция, коментира още той и поясни, че задължението на страната ни е да спазва определени процедури, сред които и да регистрира пристигащите в страната чужденци, за което са необходими „институции и разходи”.
„В този смисъл точки в България съществуват и към момента, доколкото ние имаме центрове за регистрация и за временно настаняване”, посочи Дончев. Според него в четвъртък е била създадена „обществена сензация” относно ангажименти, които България изпълнява и към момента.
Припомняме, че в своята пресконференция след края на Европейския съвет канцлерът на Германия Ангела Меркел посочи България като една от страните с външни граници на общността и в която могат да бъдат изградени т.нар. „горещи” точки. По-късно премиерът Бойко Борисов уточни, че България не е искала да поема подобни ангажименти.
Пред националното радио днес вицепремиерът повтори позицията на София, че ЕС се бори с последиците от проблемите в Близкия изток. Според него средствата, които се отделят в момента от Европа, трябва да бъдат насочени към изграждане на лагери в близост до конфликта, защото бежанската вълна в момента създава криза в Европа по подобие на казуса с гръцките дългове.