Съюзът по хранителна промишленост се обяви категорично против въвеждането на данък „вредни храни“, за който се заговори през юни след предложение на здравното министерство облагането да е между 3 и 10%.
Организацията съобщава, че към момента под никаква форма не са се провеждали консултации между Министерството на здравеопазването и техни представители за евентуалното въвеждане на този данък.
В съобщението се казва, че хранително-вкусовата индустрия не подкрепя въвеждането на подобна мярка и евентуалното й въвеждане на данъка би могло да доведе до загуба на хиляди работни места.
В свой анализ икономисти от Института за пазарна икономика вече посочиха, че въвеждането на данък "вредни храни" е несъстоятелно.
Според направено независимо проучване и оценка на въздействието от външен консултант при нов данък върху хранителните продукти (независимо от размера му) бюджетът ще загуби 60 млн. лв. приходи от ДДС, твърди организацията.
В изявлението се допълва, че с въвеждането на закона ще се повишат цените на българските стоки, а оттам ще се стигне и до драстично намаляване на конкурентоспособността на хранително-вкусовата промишленост, поради силно увеличение на вноса на облагаемите стоки – на първо място от Румъния, но и от други страни в ЕС.
Воденето на здравословен начин на живот не може да се въведе с данъци върху определени продукти - това е въпрос на достъп до информация, образование и възможности. Според чуждестранния опит (анализирано е въздействието на подобен данък в Дания, Унгария, Франция, Финландия, Великобритания, Белгия, Естония, Германия, Мексико и САЩ), подобна мярка не е довела до очакваните резултати, заявява организацията.
Тя твърди още, че хората с най-ниски доходи нямат възможност да потребяват значими количества от предвидените за облагане храни и напитки, т.е. затлъстяването в групата с ниски доходи няма как да е свързано с прекомерна употреба на таргетираните от закона продукти.
„Най-силно засегнати от сърдечно-съдови заболявания, диабет и затлъстяване в България са хората в предпенсионна и пенсионна възраст, които употребяват минимални количества от потенциално облагаемите храни и напитки“, са казва в съобщението.
преди 9 години Вредните храни трябва да бъдат подгонени с големи глоби, а не с данъци. С данъците само ще настане корупция в МЗХ и МЗ ...като храните-*** и съставките-*** само ще си посменят търговските наименования за да заобикалят закона ...както стана с Аспартама навремето.Глобата е друго нещо - ще я обжалват в съда, където тепърва ще се изяснява дали дадена храна е *** ... или е много по-голям ***, отколкото някой е можело да си представи.Същото е и с лекарствата - всички тези продажби по Интернет на Виагра Ксиалис и не-знам-си-какво-сис ... директно на пънгара.Както и разни други 'лекарства', които макар и да се представят за редовни на практика може да са много по-големи *** от дамгосаните за нередовни.Така напр. фармацевтичната мания да се блъска вазелин с цинк, вазелин с йод и вазелин с ихтиол е невероятна простотия. Едно време имаше Дерматин - цинк с рибено масло - само че фармацемтиччната мафия му свети маслото своевременно ... за да продава *** на база вазелин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар