В тазгодишния доклад „Икономическа свобода по света: годишен доклад 2015” България не показва напредък, а задълбочава регулирането на бизнеса и гражданите. В класацията, изготвена от канадския институт „Фрейзър” и разпространен за България от Института за пазарна икономика, България се нарежда на 42-ро място от 157 държави и територии, включени в изследването за 2015 година.
Миналата година България беше на 39-то място, но в тазгодишното издание резултатът ѝ намалява и страната вече е на 42-ро място.
Докладът измерва икономическата свобода (свободния избор, конкурентните пазари, сигурността на частната собственост, принципите на правовата държава и т.н.), анализирайки политиките и институциите в 157 държави и територии. Докладът е за 2013 г. – последната година, за която има налични официални данни за всички страни.
“Високото ниво на преразпределение и вмешателство от страна на държавата, изключително неефективната съдебна система и задушаващата бюрокрация отново се доказват като основните фактори, спъващи икономическата свобода в България“, коментира Зорница Славова от ИПИ.
По думите й тазгодишният доклад показва, че страната не само че не отбелязва напредък, но и задълбочава регулирането на бизнеса и гражданите. По-притеснително е, че най-проблемните сфери като независимостта и безпристрастността на съда, доверието в полицията и административната тежест продължават да пречат на развитието на икономиката и намаляват доходите. "Тази ситуация за поредна година показва липсата на политическа воля за реформи и все по-голямата намеса на държавата” , твърди икономистът.
Къде е България
Резултатът на България в тазгодишното изследване е 7,33 т. от максималните 10 точки (при 7,38 т. и 39-то място в миналогодишното), което нарежда страната на 42-ро място заедно с Чехия, Ямайка и Швеция. Този резултат поставя страната на 15-то място в ЕС, като средният резултат на страните в ЕС е малко по-висок (7,36 т.).
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 9 години Австралия е на 4-място, а има най-голямата минимална заплата в светът по номинал и процент от БВП на зает. 30% име данъка за фирми, не плосък, сигурно. Аз съм за 30% плосък данък, и всеки данък да е по предназначение, ДДС да е за издръжка на армията, полицията, пенсионерите, и чистотата, бедствията, хосписи и бърза помощ, половината от акцизите за горива, алкохол, цигари и храни, да отива за безплатни болници, частните да са на вноски и застраховки от работодателят, в Сингапур 40% от болниците са безплатни, а останалите на издръжка от работодателите. Другата половина от акцизът на горивата да е за безплатни ВЕИ и безплатни железници - екологични. Другата половина от акцизът за цигари, алкохол и храни, да отива за култура, спорт, и просвета, кино, филми за спорт и здраве. Данък доход да е за общината, улицата, кварталът където си, за образование, спорт, улици, осветление и пътища. Данък фирми да е за микро кредити, магистрали, и субсидии.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Китай на кое място са http://***.economywatch.com/economic-statistics/economic-indicators/Economic_Freedom_World_Rank/- тука за 2014г. сме на 55 място, а Полша на 42ро, Унгария е пред нас, а Македония пред Унгария.. Китай е на 139то, а Италия, Португалия и Гърция са много зад нас. Китай има най-големите инвестиции като като процент от БВП и като чужди инвестиции. Те и с корупцията са така, но инвестициите там бягат. .. В друга статия пък казват че тези с тая голяма свобода имали голям БВП на глава, само че пропускат и огромният дълг и че това са банкови републики където 95% от БВП се прави от чужди банки. А вие пропускате цялата истина, и така си правите пропагандата за плоският данък. http://chetohche.blog.bg/***/2015/04/26/plosyk-danyk-i-malyk-danyk-malka-dyrjava-malka-dyrjavnost-sl.1356933 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Аха, и милиционерска, и държавно-сигурна ...С тези номинации за кметове от ГЕРБ на агенти от ДС, направо сме като африканска държава.Къде е Гигов да каже как ще са в Шумен с кмет Агент Хари от ГЕРБ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години така е в милиционерската икономика отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години така е в милиционерската икономика отговор Сигнализирай за неуместен коментар