От началото на мандата на правителството до юли тази година щатната численост в държавната администрация е намалена с 1 811 щатни бройки. Числеността на държавната администрация, без общинската, е 115 848 щатни бройки. Това каза по време на днешния парламентарен контрол Румяна Бъчварова, вицепремиер по коалиционна политика и държавна администрация и министър на вътрешните работи.
Бъчварова изнесе данните в отговор на питане от депутата от БСП Кристиан Вигенин, който разкритикува кабинета за това, че не изпълнява поетите заявки в тази област. Той изтъкна, че година след началото на управлението не се вижда ефект по отношение на многобройната численост на чиновниците и като цяло на ефективността на държавната администрация.
Бъчварова определи това намаление като изпълнение на ангажимента на управляващите по заявката за намаляване на чиновниците. Вигенин обаче я упрекна, че в централните ведомства числеността на администрацията е увеличена и подчерта, че за конкретните мерки се говори само в бъдеще време без да са налице резултати.
От своя страна Бъчварова повтори някои от мерките, които правителството е предприело, като изтъкна, че по оперативната програма "Административен капацитет" се финансират реформата в съдебната система и електронно правосъдие.
Вигенин отговори, че за електронното правителството кабинетът на Бойко Борисов не е направил нищо и че електронното управление се е превърнало в бездънна яма, погълнала стотици милиони без никакъв напредък.
Депутатът от БСП изрази и опасение, че самоцелните съкращения с цел икономии не правят администрацията по-ефективна, а намаляването на щатните бройки може да излезе скъпо на държавата.
Народният представител Велизар Енчев постави въпроса за дисбаланса при третиране на служителите в държавния сектор по отношение изплащането на допълнително възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит. Той определи тази практика като дискриминация и унижение спрямо чиновниците и призова колегите си да премахнат тези добавки.
Енчев посочи, че става дума за фаворизиране на партийни кадри. На свой ред вицепремиерът отговори, че правителството търси по-справедлив начин за заплащане на чиновниците и в момента Съветът за административна реформа разглежда анализ на модела на заплащането, който ще бъде променен.
От началото на годината има намаление с 6,62% на криминалните престъпления спрямо същия период на миналата година, каза още вицепремиерът в отговор на въпрос за въведените допълнителни организационни мерки за оптимизиране на полицейското присъствие в малките населени места. Над 25 хиляди са разкритите престъпления, или 38 процента от регистрираните, което Бъчварова определи като напредък. По думите й ефектът от усилията на управляващите в тази област се вижда.
Бъчварова отчете и напредък при системата за видеонаблюдетие, но по думите й изпълнението ще се забави заради високата цена.
Общо 307 хил. служители на МВР са преразпределени в малките населени места за повишаване на превенцията от престъпления, каза още вицепремиерът, като допълни, че проблем има единствено във Видин, Враца и Монтана.
преди 9 години Това е едва 1-2 % от цялата администрация. доколкото си спомням, само за тази години в бюджета е заложено 10 процентно съкращение на разходите, надали с 2000 души по-малко това ще стане факт. И това ще е провал като Шенген. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Централизирането на администрацията, бюджетите и обществените поръчки, действително води до увеличаване на числеността в София и няколко регионални центъра. В малките населени места реално намаляват държавните чиновници. Не говоря за общинските, които се роят като пчели. Това пък от своя страна води до затрудняване и забавяне на работата и обслужването, свързани с дейностите на агенциите, министерствата и другите необщински институции. От там и до мотивация за преместване на фирми, дейности и хора в областните центрове и столицата. Не знам доколко е удачно подобно развитие в перспектива. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Общо 307 хил. служители на МВР са преразпределени в малките населени места за повишаване на превенцията от престъпления, каза още вицепремиерът, като допълни, че проблем има единствено във Видин, Враца и Монтана."Поправете го - в цялото МВР няма 307 хил. служители. Вероятно трябва да са 37 хил. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Раздутият държавен апарат от чиновници се нуждае от сериозно раздрусване. 1800 са само "чантаджиите" в МВР, които трябва да бъдат шкартирани и с техните пари да се повишат заплатите, и подобрят условията на труд на останалите в системата. Администрацията в BG е супер тромава и своеволна. Реформи и съкращения, това са мерките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Раздутият държавен апарат от чиновници се нуждае от сериозно раздрусване. 1800 са само "чантаджиите" в МВР, които трябва да бъдат шкартирани и с техните пари да се повишат заплатите, и подобрят условията на труд на останалите в системата. Администрацията в BG е супер тромава и своеволна. Реформи и съкращения, това са мерките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар