IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ефективни мерки в подкрепа на млечния сектор ще иска Танева в Брюксел

Български земеделци ще се включат в протеста на фермери от ЕС

11:12 | 07.09.15 г.
Ефективни мерки в подкрепа на млечния сектор ще иска Танева в Брюксел

На заседанието на Съвета на министрите на земеделието в Брюксел министърът на земеделието ще настоява за мерки, адаптирани към спецификата на производството на мляко и млечни продукти у нас. Това каза агроминистърът Десислава Танева в интервю за Агенция „Фокус” във връзка с извънредното заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство.

Тя обясни, че приетите до момента от ЕК мерки за стабилизиране на пазара не са оказали влияние у нас, тъй като те са били насочени в подкрепа на производители на сухо мляко и краве масло, каквито в България липсват.

„България беше първата страна на общността, която постави на заседанието на Съвета на министрите през декември проблема с кризата в млечния сектор. Оттогава до това заседание ние сме настоявали за такава подкрепа по различни инструменти. В хода на разговорите сме получавали подкрепа от различни страни-членки на Европейския съюз, но за съжаление до този момент все още няма решение за подкрепа на фермерите, което да има ефект върху сектора в България”, посочи министър Танева.

„Настояваме от няколко месеца за извънредна подкрепа на доходите на производителите на мляко. Това искане сме го поставили и на този съвет на министрите - надявам се и съм убедена, че всички са с очакването на заседанието най-после да се вземе това решение”, допълни Десислава Танева.

„Мога да кажа, че в България средните изкупни цени на млякото са под средните на Европейския съюз и в този смисъл ние наистина изключително много ще настояваме за мерки, които са адаптирани към спецификата на нашето производство в областта на млякото и млечните продукти”, заяви министърът на земеделието и храните.

Български земеделци ще се включат в протеста на фермери от ЕС

Стотици земеделци ще протестират днес пред сградите на Европейския съюз (ЕС) в Брюксел, допълва БНР. Масовият протест ще се провежда, докато тече извънредно заседание на министрите на земеделието, на което Еврокомисията ще предложи мерки в помощ на сектора на млечните продукти. Към момента литър мляко се продава по-евтино от разходите за неговия добив. Причините са насищането на пазара с тази стока, слабото търсене в Китай, ембаргото за износ в Русия и не на последно място – търговските практики на веригите за продажба на дребно.

Масовото недоволство на фермерите, които губят пари, накара правителствата в много държави да поискат спешни компенсации от ЕС.

Все още е мистерия какво ще реши Комисията, която до последно отказваше да разкрие плана си. Ресорният комисар Фил Хоган обаче намекна преди дни, че е против регулирана намеса в цените, които се формират на борсата, нито пък желае да дава нови пари от бюджета за земеделците, които така или иначе годишно получават милиарди субсидии.

Сред обсъжданите варианти от министрите ще са използването на бюджетен буфер за млечния сектор като компенсация, отварянето на частни складове за свинското месо и по-ранното получаване на директните плащания. Освен това има големи икономически разлики между източноевропейските и западноевропейските производители, както и специфични пазарни условия сред 28-те държави - членки.

В белгийската столица днес се очакват стотици трактори – предимно на белгийски и френски недоволни земеделци, които заплашват да блокират района около европейските институции по време на срещата и да изливат тонове мляко по улиците. Организатори са две групи на фермерското лоби – "Европейски млечен борд" и "КОПА-КОДЖЕКА", в които няма българска браншова организация като пълноправен член. Те твърдят, че са жертва на международната политика и настояват ЕК да компенсира загубите им незабавно.

Български земеделци ще се включат в протестната акция на фермери от целия Европейски съюз. В България загубите в млечния сектор се оценяват на 51 млн. евро, а през август беше регистрирана най-ниската изкупна цена на млякото за последните пет години.

„Очакваме от Европейската комисия конкретни мерки за подкрепа на сектора“, каза Румен Цендов, който ще бъде сред шестващите по улиците на Брюксел. „Брюксел трябва да вземе положително решение. Секторът "Мляко" наистина е много зле, особено българите – ниски изкупни цени, вкарват се много евтини продукти от Европа и заливат България, и ние ядем некачествени продукти“, коментира той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още