Гражданският сектор в България все още е нестабилен. Това показват данни от доклад за Индекса за устойчивост на неправителствените организации в страната за 2014 г., обяви на пресконференция директорът на Българския център за нестопанско право (БЦНП) Любен Панов, цитиран от БТА.
Индексът съществува от 1997 г. и се прилага в 29 държави от Централна и Източна Европа и Евразия. Методологията е разработена от Американската агенция за международно развитие (USAID), а БЦНП е партньор при разработване на индекса за България.
По думите на Панов стойността на индекса за 2014 г. за България показва застой в развитието на гражданския сектор, тъй като от 2012 г. той остава на ниво 3,3 пункта в седемстепенната скала. Така за трета поредна година страната ни е в категория "Развиваща се устойчивост", в която са и Румъния, Албания, Босна, Хърватия, Косово, Македония, Сърбия и Черна гора. В категория "Стабилна устойчивост" са Естония, Чехия, Полша, Словакия, Литва и Латвия.
Индексът за 2014 г. показва още, че се е влошила правната среда, която урежда функционирането на НПО. Основната причина за това е по-слабото прилагане на законодателството и забавянето на изпълнението на Стратегията за подкрепа на развитието на гражданските организации.
Влошаване се забелязва и по показател обществен престиж, има неразбиране в обществото за същността на работата на гражданския сектор. Има леко подобрение на финансовата устойчивост, но като цяло диверсификацията на източниците на финансиране за повечето НПО остава ограничена, сочи докладът.
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова отбеляза, че диалогът с неправителствения сектор е много важен и трябва да се доведе до стил на конструктивност и полезност. Идентифицирането, прозрачността и яснотата за основните фигури, които стоят зад гражданските организации, също е много важно, допълни тя.
По думите й вече са готови предложения за въвеждане на оценка за въздействието на нормативните и законодателни актове на правителството и парламента. Това е огромен шанс за нестопанските организации, които ще могат да дават оценка, каза Бъчварова.
Като добър пример за диалог тя отбеляза конструирането на Съвета за електронно управление и използването на експертизата на професионалните организации. Следващият етап е част от функциите на държавата да бъдат прехвърлени на професионални граждански организации, отбеляза министърът.
Предстои Законопроектът за изменение и допълнение на Закон за юридическите лица с нестопанска цел да бъде внесен за одобрение в Министерския съвет, заяви юристът Атанас Славов. Той уточни, че засега няма достатъчна политическа подкрепа около идеята за създаване на Фонд за подкрепа на гражданските инициативи и Съвет за подкрепа на гражданското общество към МС.
Цецка Радева от фондация "Светът на Мария" заяви, че неправителственият сектор очаква от държавата да е по-гъвкава и да прехвърли повече дейности към НПО.
Красимира Величкова от Българския дарителски форум заяви, че е много важно разказите за полезните неща, които гражданските организации правят, да стигат до обществото и до политиците, така че те да вярват, че НПО са надежден партньор.
преди 9 години За съжаление няма граждански сектор в България. Има платени НПОта, в които определени хитреци си изкарват нелоши заплатки. Видя се лидерите на много от тях как бързо сменят своите възгледи щом замирише на сухо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години За съжаление няма граждански сектор в България. Има платени НПОта, в които определени хитреци си изкарват нелоши заплатки. Видя се лидерите на много от тях как бързо сменят своите възгледи щом замирише на сухо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар