Ако се разколебае подкрепата за антикорупционния закон, ЕК ще има тежки оценки за липсата на политическа воля и нежелание да се предвиждат реформите напред, заяви пред БНТ вицепремиерът и лидер на ДБГ Меглена Кунева.
Тя беше категорична, че гласуването на антикорупционния закон ще е ключово. Тя посочи, че септември в България ще е мисия на Европейската комисия, която ще оценява напредъка по правосъдие и борбата с корупцията.
Въпрос на почтеност е партиите, които подкрепят кабинета, да подкрепят и антикорупционния закон, който днес ще се гласува на първо четене в Народното събрание, каза вицепремиерът.
"Ако нямаме какво да докажем и ако се разколебае подкрепата по отношение на борбата с корупцията, ще има тежки оценки за липсата на политическа воля и нежелание да се предвиждат реформите напред", коментира Кунева и призова депутатите към намиране на съгласие по важните за държавата теми.
"Поне за малко партиите трябва да забравят как да се позиционират и да мисля кое е полезно за България и кое ще ни придвижи напред", допълни тя.
По думите й антикорупционният закон и съдебната реформа са пряко свързани и в страната ще има истинска промяна, когато бъдат завършени и двете реформи.
Кунева беше категорична, че между първо и второ четене на конституционните промени трябва да се предложи отново явното гласуване във Висшия съдебен съвет.
"Вчерашният избор на омбудсман показва негативите на тайното гласуване, овластените трябва да застават с името си зад решенията, която взимат", посочи тя и даде пример с Конституционния съд, където съдиите застават с имената си. Кунева призова КС да не постъпва както през 2002г. и да блокира реформата.
По отношение на избора на Мая Манолова за омбудсман Кунева посочи, че позицията на РБ е била пределно ясна с издигането на друг кандидат - още повече безспорен като Константин Пенчев, който е вдигнал изключително много летвата на институцията омбудсман.