IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Еврокомисията удължи компенсациите за фермерите заради руското ембарго

Следващата седмица влизат в сила схемите за сектор "Плодове и зеленчуци", на 1 октомври – за млекопроизводителите

17:57 | 30.07.15 г.
Еврокомисията удължи компенсациите за фермерите заради руското ембарго

Еврокомисията обяви, че удължава компенсациите за земеделските производители, които търпят загуби от контрасанкциите на Русия, съобщи БНР.

Новите компенсиращи мерки за намаляване на загубите от провален износ към Русия са въпрос на формалност идните дни, според Комисията. Говорителят Мина Андреева уточни, че следващата седмица ще влязат в сила схемите за сектор "Плодове и зеленчуци", а тези за млекопроизводителите – на 1 октомври.

Руското правителство прие през август 2014 г. забранителен списък с определени земеделски стоки от ЕС в отговор на икономическите санкции, наложени от Брюксел заради анексирането на Крим и руската намеса в Източна Украйна. Това руско контраембарго бе удължено през юли паралелно с удължаването на евросанкциите.

Съответно от този август Брюксел продължава намесата на земеделските пазари, за да намали свръхпредлагането от непродадената стока, да запази нивото на изкупните цени и да се намалят загубите от вече направени разходи от фермерите.

За млечния сектор до февруари 2016 г. остава публичното изкупуване на непродадената стока и частно складиране на масло и обезмаслено мляко на прах. До юни догодина продължава изтеглянето на плодове и зеленчуци от пазара за безплатно разпространение. В замяна на евросубсидия те могат да се даряват на благотворителни организации, училища и други. Към момента по този механизъм в целия ЕС са изтеглени към 770 хиляди тона от пазара с финансова помощ от 155 милиона евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:17 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още