Българската агенция за инвестиции (БАИ) ще прави анализ на нуждите на инвеститорите в България, показва справка в регистъра на Агенцията за обществени поръчки.
Институцията планира да похарчи малко над 271 хил. лева за изготвянето на анализа, който ще се състои от три части – стратегически анализ, анализ на инвестиционно, търговско, трудово и данъчно законодателство, на режима на концесиите, обществените поръчки, интелектуалната собственост, пребиваването на чужденци, и сравнителен правен анализ на законодателството за привличане на чуждестранни инвестиции в други държави.
Срокът за подаване на оферти за участие в поръчката е до 7 септември. Предложенията се планира да бъдат отворени на 8 септември.
Анализът ще се прави по линия на проекта на Агенцията за инвестиции за популяризиране на предимствата на България като инвестиционна дестинация пред потенциални чужди инвеститори. По същия проект се планираха и серия от кръгли маси в САЩ и Азия, но обществената поръчка за подготовката им беше отменена от институцията.
Динамика на законодателството
Изпълнителят ще трябва да проучи структурата на българската икономика, средносрочните перспективи и възможности. Това ще залегне в основата на цялостна концепция за национална стратегия за популяризиране на България като дестинация за инвестиции, става ясно от документацията за процедурата.
От Агенцията отбелязват, че в съществуващия стратегически анализ са ползвани данни от 2012 г., а през последните две години са настъпили промени в икономическата среда. Конкуренцията за инвестиции в региона освен това е изключително силна на фона на геополитическите и икономически сътресения.
В стратегическия анализ трябва да се отразят и промените в правната рамка, които са настъпили в периода 2013-2015 г., включително в Закона за насърчаване на инвестициите. Продължават и промените в сектора на обществените поръчки – очаква се новият закон за тръжните процедури да бъде внесен в Народното събрание през новата сесия, тъй като корекциите по първоначалния проект, публикуван за обществено обсъждане през април, още не са готови.
Други важни промени, които трябва да намерят място в актуализирания стратегически анализ, са тези в банковото законодателство, общественото осигуряване, кадастъра и устройството на териториите, както и проектите за реформа на съдебната система и борбата с корупцията.
Цели и резултати от анализа
За стратегическия анализ избраният изпълнител трябва да проучи структурата на икономиката, да оцени средносрочната ѝ перспектива и възможностите ѝ за развитие. При подготовката на правния анализ трябва да се включат актуализациите на законовите промени за периода от 2014 г. до 30 юни 2015 г. Що се отнася до сравнителния анализ, той ще обхване общата правна рамка на Европейския съюз (ЕС) и законодателството в страните на Балканите за стимулиране на чуждите инвестиции.
Целта е да се набележат конкурентните предимства на страната по отношение на бизнес средата, инфраструктурата, услугите за инвеститорите, човешките ресурси, отрасловите сектори и т.н.
Трябва да се идентифицират и индустриите, които имат потенциал за бързо развитие и за привличане на преки чуждестранни инвестиции. За всяка една индустрия трябва да се изготви и становище за сравнителните предимства на България спрямо конкурентните ѝ държави.