Централите на биомаса основно имат за цел да оползотворяват отпадъци, а не толкова да произвеждат енергия. Това каза пред телевизия Bulgaria On Air Андрей Бъчваров от Българска асоциация за биомаса. Той беше категоричен, че не се очаква балон при този вид мощности, както се случи със соларните и вятърните централи.
Припомняме, че при приемането на последната, пета поправка в Закона за енергетиката за 2015 г., в пленарна зала имаше дебат, че се задава нова заплаха за дефицита в НЕК, свързана с централите от биомаса с над 60% животинска тор.
Мартин Димитров (Реформаторски блок) заяви, че има проекти за 60 мегавата мощности от такива централи, които биха коствали нови 189 млн. лв. разходи за НЕК.
Андрей Бъчваров обаче опроверга тези твърдения, като каза, че специално мощностите на биомаса са не във формат „далаверата във ВЕИ“, а инсталация за оползотворяване на отпадък. Той разясни, че всеки фермер трябва да оползотворява по някакъв начин отпадъка и централите на биомаса са начин той да се утилизира, вместо да замърсява. Експертът допълни, че оборският тор се ползва за гориво в централи до мегават и половина, а има и малки мощности от половин мегават, захранвани от други селскостопански отпадъци.
„Спекулира се, че ще има бум като във фотоволтаиката. Ние не говорим за ВЕИ цели, а за утилизация на отпадъци“, каза той.
Камен Колев от БСК каза, че бизнесът се опасява, че ще излязат много мощности на пазара.
Бъчваров обаче отговори, че при соларните проекти действително е имало бум, тъй като за два месеца може да бъде построена централа от 1000 мегавата. Докато построяването на централа за биомаса е нужна около година и има логистично ограничение откъм суровина. Не повече от 12 мегавата са мощностите от такива централи, при няколкостотин от соларни и вятърни инсталации, допълни той.
Камен Колев заяви: „Нека да се правят ВЕИ-та, но да няма преференции“. Бъчваров се съгласи с отпадането на преференциите за тези ВЕИ-та, които разчитат само на тях и участват в микса само със скъп ток.
Производството на енергия от биомаса имаше своето място, но то беше заето от соларни и вятърни централи, отговори Колев.
Той коментира още, че Фондът за енергийна сигурност, който също беше гласуван с поправките на Закона за енергетиката, е изключително важен, тъй като трябва да осигури прехода към либерализиран пазар от 1 януари.
Колев обаче предупреди, че очакваният ръст на цената на електроенергията ще доведе до тежки последици за конкурентоспособността на фирмите.
Вижте още във видеото:
Още видео материали можете да видите в сайта на Bulgaria On Air
преди 9 години Глупаците нямат свършване Биомаса е клони сухи дървета листа слама стърготини и шпилки от дървообравемите заводи остатъци от храни и други Всичко това може да бъде изгаряно директно и се произвежда ел енергия и пара или по друг способ се произвежда биогаз които отново се изгаря и се произвежда ел енергия Защо ли се обяснявям на неграмотни хора отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Така си и помислих, че под биомаса разбираш изгаряне на отсечени дървета в котлите на ТЕЦ-ове... хахаха! ***, хората под "биомаса' разбират кравешките ***, които са източник на метан, който пък в държави с хиперразвито животновъдство като Германия се оказва в количества, застрашаващи глобално параметрите на атмосферата и от там на климата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Do 4 Nad 75 % ot teritoriata na Balgaria e gori Ogromno kolichestva vastanovaema biomasa Kato dobavim i biomasta ot semedelieto biomasata e tova sa Bul koeto e nefta sa Saud Arabia отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И къде го видя това несметно богатство на биомаса в България? В свръхразвитото ни животновъдство ли? пхахаха...! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Омръзна ми да чета простотиите на разни енергийни експерти.Казвал съм ви много пъти че от тая работа разбираме 100 човека в държавата.Енергетиката е сложно нещо и трябва много да се учи.В Инвестора обаче специалист до специалиста отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Омръзна ми да чета простотиите на разни енергийни експерти.Казвал съм ви много пъти че от тая работа разбираме 100 човека в държавата.Енергетиката е сложно нещо и трябва много да се учи.В Инвестора обаче специалист до специалиста отговор Сигнализирай за неуместен коментар