Преференции за централите на биомаса – до 1 юли 2016 година
Мартин Димитров (Реформаторски блок) посочи в пленарната зала, че се задава нова заплаха за дефицита в НЕК, свързан с централите от биомаса с над 60% животинска тор. Той цитира писмо от едно от електроразпределителните дружества, според което има проекти за 60 мегавата мощности от такива централи, които биха коствали нови 189 млн. лв. разходи за НЕК.
С предишните промени в ЗЕВИ не беше предвидено отпадането на преференциите за централи на биомаса, защото не е имало очаквания за такъв бум, поясни Димитров. Той допълни, че е в подкрепа на подобни проекти, но в същото време и те ще се отразят в цената на електроенергията в посока нагоре и поиска да няма преференции за нови централи на биомаса. Той допълни още, че е трудно да се контролира количеството животинска тор, използвана в централите.
Депутатите обаче не подкрепиха това искане и в крайна сметка преференции ще получават животновъдите, които три години преди изграждането на централа имат регистрирани определен брой животни. С редакционна поправка на Делян Добрев беше даден едногодишен срок (до 1 юли 2016 година) да бъдат довършени започнатите инвестиции в биоцентралите и инвеститорите да получат преференциални цени от регулатора.
Досега Законът ограничаваше преференциите за нови фотоволтаични, вятърни и водни централи, но нямаше лимит за централите на биомаса с цел да бъде стимулиран секторът, защото тези мощности в момента са под 10 мегавата.
Чавдар Георгиев от БСП Лява България обаче беше категоричен, че енергетиката върви към все по-голямо участие на възобновяеми източници, защото това е екологосъобразно. „Те са бъдещето и те са прогресът“, допълни той.
Според него „американските“ централи – AES Гълъбово и КонтурГлобал, спират развитието на ВЕИ сектора.
Припомняме, че животновъди поискаха промени и преференции за централите на биомаса, за да могат да изпълнят изискванията на т.нар. „нитратна“ директива на ЕС, която предвижда оползотворяване на тора от собствените им ферми.
Рамадан Аталай (ДПС) посочи, че според приети национални цели в страната може да има централи на биомоса с мощности най-много в размер на 35 мегавата. Това е определено на базата на броя на животните в страната. Според него съобщенията за планирани мощности от 60 мегавата не са истина.
ВЕИ централите, които са имали двойно субсидиране (със средства от европейските фондове и с преференциални цени от регулатора) ще имат нови преференциални цени – единствено върху размера на собствените инвестиции. В голямата си част тези производители формално не са нарушили българското законодателство, което е позволявало подпомагане от повече от един източник.
Това обаче е забранено от европейското законодателство и от Брюксел вече е изпратено запитване как ще бъде преодоляна тази несправедливост, посочи от трибуната Делян Добрев. Ако не бъдат предприети действия, от ЕК може да поискат връщане на средствата и те ще трябва да бъдат поискани от бенефициентите, допълни Валентин Николов (ГЕРБ).
Депутатите отхвърлиха предложението на Валери Симеонов (Патриотичен фронт) Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) в срок от една година да извърши проверка дали преференциалните цени за ВЕИ централите не са прекомерна държавна помощ, съгласно насоките на Европейската комисия.
преди 9 години - Пълно с прости и дребни, които все искат да съдят до край.- Защо не ги оставя да бръкнат в контакта на Нова Година, като все ритат срещу Коледната Елха?- ДКЕВР!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар