ГЕРБ се отметна от първоначалната си идея да свали прага за валидност на референдумите и остави действащите в момента текстове.
Според тях допитването до народа е легитимно, ако в гласуването са участвали не по-малко от гласувалите на последните парламентарни избори.
Единно мнение сред политиците и наблюдателите е, че това изискване прави референдумът неработещ. Заради това ГЕРБ внесе промени, с които предложи да свали прага на валидност и той да е в допитването да са участвали 40% от гласувалите на последните парламентарни избори плюс един.
Управляващите внесоха между първо и второ четене помени, с които, ако референдумът се провежда с други видове избори, праг за валидност дефакто няма.
Минути преди окончателното гласуване в пленарната зала обаче ГЕРБ се отказаха от идеите си и оттеглиха предложенията си. Така напрактика те почти обезсмислят и инициирания от президента изборен референдум наесен.
Основен противник на оттеглените предложения беше ДПС. Партията на Местан беше против тях именно защото улеснявали допитването на Росен Плевнелиев, а движението е против него.
От ДПС са срещу президентския референдум, защото той иска задължително гласуване и смесена избирателна система, която според Местан ще доведе до еднопартийни управления за години напред.
"Направихме промени, които не променят нищо", така соцдепутатът Янаки Стоилов обобщи измененията в закона за референдумите.
Той припомни, че единственото им постижение е това, че дадоха възможност на българите в чужбина да гласуват в допитването.
По-рано днес депутатите намалиха броя на хората, които могат да задължат парламента да свика референдум - от 500 000 на 400 000. С отказа си да свалят прага за валидност обаче те обезсмислят това, казаха от опозицията.
Още политически новини четете в Dnes.bg
преди 9 години Отн.: Единно мнение сред политиците и наблюдателите е, че това изискване прави референдумът неработещ1. Прави референдумА - кого?2. То по-добре да не работи, отколкото да прави бели. 3. Сега и ако депутатите си набавят по някой компютърен тест за да разграничават статистически автентични експерти от тотални ментета - псевдо-експерти и псевдо-аналитици със склонност към изкривяване на действителността - нещата може и да тръгнат да се пооправят. Кой знае. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Най-коректно е прагът да се сложи на 50% от избирателите. Много опасно е да се сваля прагът на референдума, защото съвсем малка част от населението би могла да направи радикални промени, като ни извади от НАТО например или превърне България в религиозна държава. Това че българите са апатични и не гласуват не е причина да даваме прекалено голяма власт в ръцете на различни радикални малцинства! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Герб са се договорили с Дпс да няма референдуми но да гласуват промените в Конституцията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Обран БОСТАН отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Долу ГЕРБ, долу ГЕРБ!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар