Защитата и сигурността на електропреносната мрежа и проследяването на потреблението на електроенергия е законна цел и може да оправдае разликата в третирането на клиентите. Това е част от становището на Съда на ЕС по делото между ЧЕЗ България и Комисията за защита от дискриминация, публикувано на сайта на институцията.
Делото касае поставянето на електрически табла на стълбове с височина от 6-7 метра в ромски квартали, докато в другите населени места те са на височина до 2 метра.
Във връзка със становището от енергийното дружество допълват още, че посегателствата над съоръжения от електроенергийната инфраструктура и кражбите на електроенергия излагат на риск не само мрежата, но и здравето и живота на техните преки извършители, както и на всички граждани.
„Те нарушават правата на добросъвестните потребители, тъй като често водят до сериозни аварии и влошаване на качеството на електрозахранване“, се казва в изявление на дружеството.
В становището на Съда обаче е посочено, че налагането на мярката може да бъде дискриминационна, ако съществуват други подходящи и по-слабо ограничителни средства, позволяващи постигането на посочените цели.
Дискриминация може да се окаже и ако уврежда несъразмерно законния интерес на крайните потребители на електроенергия, живеещи в засегнатия квартал, населяван основно от роми, да имат достъп до електроснабдяване при условия, които не са обидни или стигматизиращи и им позволяват редовно да проверяват своето потребление на електроенергия.
Становището на Съда не е окончателно решение и от ЧЕЗ България отбелязват, че се надяват българският съд да се съобрази със становището, предвид и мерките по опазване на човешкия живот.
По данни на компанията от април досега петима души са загубили живота си при неоторизирина манипулации по мрежата или опити за кражби на съоръжения. Последният случай е от 16 юли, когато 37-годишен мъж е загинал при нерегламентиран опит да включи жилището си към електроразпределителната мрежа.
преди 9 години Добре, че приватизираха преди време енергото - ако беше още държавно (като в Гърция), щеше цялата страна да е като Самоков - бат'Сали да прибира всичко от ***, а за държавата - нито лев! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Дискриминация ли е поставянето на електромери на високи стълбове? Естествено. Както и поставянето на жиците толкова високо. А най-вече пускането на ток по тях, та да е опасно да се ползват по назначение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "По данни на компанията от април досега петима души са загубили живота си при неоторизирина манипулации по мрежата или опити за кражби на съоръжения. Последният случай е от 16 юли, когато 37-годишен мъж е загинал при нерегламентиран опит да включи жилището си към електроразпределителната мрежа"Комисията за защита от дискриминация, да се сезира за нова дискриминация: На стълба пише Опасно за живота ! , ама дискриминираните не могат да четат...та , не са знаели ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Да обособят операторите на проблемните квартали в отделно енергийно дружество, което поради неплащане на сметките скоропостижно ще фалира, като преди това ще разпродаде за скрап кабелите и съоръженията от инфраструктрута си. Това ще лиши ефективно въпросните квартали от услугата електроразпределение, а другите дружества могат да отказват свързване при неизградена инфраструктура или да изискват предварително изграждане на трафопостове и инфраструктура за включване... отговор Сигнализирай за неуместен коментар