Няма да се спират инвалидните пенсии на хора в трудоспособна възраст, а ще се търсят начини да се повишат техните доходи чрез участието им на трудовия пазар. Това коментира пред журналисти министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин, цитиран от БТА.
В интервю за „24 часа“ вчера министърът каза, че има идея хората с инвалидност от ТЕЛК, които са в работоспособна възраст и увреждането им позволява да работят, да не получават пенсия за инвалидност от НОИ.
Според министъра субсидираните програми не са добра идея за работа на хора с увреждания и трябва да се търсят споделени разходи - част от заплатите да бъдат финансирани от държавата, а друга от работодателите.
Калфин беше домакин на работна закуска с посланиците на страните-членки на ЕС.
Социалният министър е бил окуражен за пенсионната реформа от посланиците, като тяхното мнение е, че промяната в параметрите на пенсионната система, която се прави в момента, е абсолютно задължителна. Дипломатите гледат с интерес на случващото се във втория стълб, тъй като по думите на министъра на финансовия пазар има фондове, които са на страни членки на ЕС.
Калфин припомни, че утре вечер е последният срок за внасяне на предложения между първо и второ четене на промените в Кодекса за социално осигуряване.
По повод идеята да се раздели вторият стълб на две категории - на хора с по-голям период на осигуряване и такива с по-малък, като на тези с дългия бъде дадена възможност за избор къде да са партидите, а на другите не, министърът каза, че е чул за това, но смята, че подобна идея допълнително ще усложни нещата. Той не вижда нищо лошо във възможността за избор на всички.
Предстои да бъдат обсъдени условията за инвестиране във втория стълб. И пенсионните дружества, и Реформаторският блок държат по друг начин да се изчислява съотношението между пенсиите от НОИ и пенсиите от частните пенсионни фондове, като частните пенсионни фондове поемат по-ниска тежест от тази в момента, допълни министърът.
По повод искането на БСП за размразяване на социални плащания министърът каза, че колкото повече плащания у нас се обвързват с минималната работна заплата, толкова по-трудно тя ще расте. Аз съм един от тези, които настояват минималната работна заплата да расте и да расте бързо, това е единственият начин държавата да влияе на равнището на заплащането, заяви вицепремиерът. По думите му чрез бюджетната процедура ще се търсят начини да се насочат средства към най-нуждаещите се - хората с ниски доходи.
Министърът коментира и исканията за увеличение на заплатите на социалните работници, като каза, че напълно ги подкрепя - заплатите са ниски, а трудът тежък, но не може да поеме ангажимент, преди да се намери решение.