Освен Министерството на здравеопазването, и НЗОК може да подпомогне финансово университетските, областните или общинските болници, които имат спешни отделения и обслужват голям брой население, каза във Варна здравният министър Петър Москов, цитиран от БТА.
По думите му вариантът е Надзорният съвет на Здравната каса да промени методологията за оценка и финансиране на лечебните заведения, така че тези, които поемат спешните случаи, да получат повече средства.
За идеята медицинските сестри да бъдат задължавани да практикуват няколко години първо в родината си и едва след това да имат право да работят в чужбина, министър Москов посочи, че вече се извършва правен анализ доколко е възможна такава стъпка.
„Ясно е, че произвеждаме кадри, които се реализират изключително успешно навън, а у нас се оформя дефицит”, каза Москов. По думите му ако правният анализ не покаже противоречия с европейското законодателство и директиви, не е изключено да се вземат такива мерки.
По думите му темата за приватизацията или навличането на частни капитали в болниците все още среща противоречиви мнения и има нужда от още дискусии. Според него обаче не е изключено въпросът отново да бъде поставен на дневен ред още в края на тази година.
„България има най-лошите здравни показатели - на всеки един от нас и като нация в цяла Европа. Имаме най-много болни от цяла Европа и сме четвърти или пети по брой на болници в целия свят. Тоест, много болници - лошо здраве”, каза още Москов, цитиран от БНР. Затова по думите му болниците трябва да бъдат „определено количество, което гарантира достатъчност”.