IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пенсионната реформа на кабинета мина на първо четене в парламента

С промени в Кодекса за социално осигуряване се урежда и казусът с вноските за втора пенсия

14:42 | 02.07.15 г. 3
Пенсионната реформа на кабинета мина на първо четене в парламента

Пенсионната реформа на кабинета мина на първо четене в парламента. Промените в Кодекса за социално осигуряване, внесени от правителството, получиха подкрепата на мнозинството депутати. ГЕРБ, РБ и част от ДПС гласуваха "за". БСП и АБВ бяха против. Патриотите и част от ДПС се въздържаха.

Това стана ден, след като премиерът Бойко Борисов безпрецедентно се включи в Председателския съвет на Народното събрание, за да призове за подкрепа за пенсионната и здравната реформа.

С одобрените от депутатите текстове започва плавното увеличение на възрастта за пенсиониране, така че и за двата пола тя да достигне 65 години през 2037 година за трета категория труд. Увеличава се и стажът за пенсия с по 2 месеца годишно до достигането на 40 години за мъжете и 37 години за жените към 2027 г.

Възрастта за пенсиониране на работещите първа и втора категория труд също плавно ще се увеличава до достигане на 55 години за първа категория и 60 години – за втора. В момента работещите първа категория труд мъже се пенсионират на 52 години и 8 месеца, а жените – на 47 години и 8 месеца.

Изравняването на възрастта за пенсиониране при мъжете и жените предизвика остри критики от социалистката Мая Манолова. Тя се възмути и от увеличаването на възрастта за жените от първа категория труд. "Представете си как една жена военен ще мъкне снаряжение на 55 години", изтъкна тя. Манолова призова жените депутати в парламента да гласуват против този текст, констатирайки, че жените отдавна са повече мъже от мъжете.

С промените се запазват възможностите за по-ранно пенсиониране на работещите първа категория труд – на 45 години при 10 години стаж в случай на съкращения от предприятието. Въвежда се и минимална възраст за пенсиониране в силовите сектори – 52 години и 10 месеца, като се предвижда плавното й увеличаване до 55 години.

Новите текстове увеличават и осигурителната вноска за фонд “Пенсии” - с по 1 процентен пункт през 2017 и 2018 г.

Кодексът урежда и казуса с вноските в частните пенсионни фондове, който се създаде в края на миналата година с възможността парите за втора пенсия да отиват в НОИ. Сега се дава възможност веднъж в годината парите да се връщат отново в частния фонд. За да може да стане това, парите от вноски ще се съхраняват в Сребърния фонд.

Това предизвика критики от страна на БСП. Корнелия Нинова обвини властта, че това ще бъде използвано за демонстрация на фискална сила.

По време на дебатите бившият социален министър Хасан Адемов изрази притеснение, че пенсионната реформа не получава достатъчно подкрепа дори в мнозинството и това ще я подложи на изпитание през годините. Социалният министър Ивайло Калфин пък предупреди, че ако пенсионната система не се промени, ще има катастрофа с пенсиите.

Четете още новини в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:56 | 05.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 0
desi_popova
преди 9 години
Благодаря, поправено е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
1984
преди 9 години
Грешно сте посочили 56г. цел за "силовите сектори": 55г. е,а мая и компания за пореден път доказват,че не зачитат данъкоплатците-загрижили се за войничките,ами да отиват в масовата 3категория като не им харесват 55г.:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 6
das
преди 9 години
Браво, ето че се започна с пенсионната реформа от единия край и дано скоро да я видим изпълнена. Само така ще вървим с ускорени крачки по пътя на прехода и реформите у нас, за да може един ден след 20-25г. да приключим с прехода и да сме и ние развита държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още