Съдебната реформа ще се гледа в Народното събрание наесен. Това стана ясно от коментар на министъра на правосъдието Христо Иванов във Варна, който присъства на организирана от Висшия съдебен съвет среща с представители на съдиите от Варненския апелативен район.
Досега плановете бяха поправките в Закона за съдебната власт да влязат за обсъждане в пленарна зала преди лятната ваканция на депутатите. Иванов обаче обясни, че предстои по-широк професионален дебат по темата, който ще продължи до август, съобщава БТА.
След това текстовете ще бъдат коригирани и внесени в Министерския съвет и едва след това ще влязат в Народното събрание. Така дебатът няма да се прекъсва от лятната почивка, обясни още той.
Иванов отрече, че съдебната реформа се задържа заради престоящите местни избори. Първоначално очаквах поне месец и половина дискусия, тя вероятно ще бъде повече, защото проектът е много голям, има много теми, има много бележки, има неща, които да коригираме, посочи министърът.
"Не се надпреварваме с времето, тази реформа ту много се забавяше, ту беше много бърза и твърде изпреварваща", заяви министърът.
Иванов каза още, че е в постоянен диалог с главния прокурор и уточни, че няма напрежение между тях.
Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, който също се включи в дискусията, коментира, че в проекта има много позитивни идеи. Според него реформата не бива да бъде спирана, а напротив - всички са заинтерeсовани съдебната система в България да изглежда по различен начин. Панов посочи, че личнотой намира за позитивно разделянето на две колегии на ВСС, защото това касае независимостта на съдебната система и в частност на съда.
Припомняме, че Народното събрание прие актуализираната стратегия за съдебната реформа през януари. Текстовете бяха подкрепени почти единодушно от депутатите, включително и от народните представители на БСП и ДПС, а против гласуваха само четирима от Атака.
Паралелно с дискусията за промените в Закона за съдебната власт тече и дебат за промени в Конституцията. Утре предстои да заседава и временната парламентарна комисия, която ще обсъжда поправките.
Днес обаче Върховният административен съд разкритикува предложенията за промени и постави под въпрос дали те могат да бъдат гласувани от Обикновено Народно събрание, а не от Велико Народно събрание. Съдът смята също така, че поправките няма да реализират заложените в стратегията за съдебната реформа и годишния доклад на Европейската комисия основни препоръки и цели за съдебната система.