След едва три месеца на повишение на цените през май Националният статистически институт отново отчита дефлация спрямо април.
Потребителските цени през май са се повишили с 0,9% годишно и са се понижили с 0,2% спрямо април, показват предварителните данни на НСИ. През април показателят отбеляза ръст, като това бе първата по-осезателна и едва втората (поредна) годишна инфлация за последната година.
Инфлацията от началото на годината е 0,7%, а средногодишната инфлация за периода юни 2014 - май 2015 г. спрямо периода юни 2013 - май 2014 г. е минус 0,5%.
Припомняме, че Министерството на финансите прогнозира дефлация от 0,6% за цялата 2015 г. основно заради по-ниската цена на горивата.
През май 2015 г. цените на хранителни продукти и безалкохолни напитки са се понижили спрямо април с 0,9%. Намалението при жилища (наеми, текущ ремонт и поддържане), вода, електроенергия, газ и други горива е с 0,1%. Понижили са се цените в здравеопазването - с 0,2%.
При храните най-сериозен месечен спад статистиците отчитат при яйцата - с 2,3%, свинското месо - с 1,7%, рибата - с 1,1%. Същевременно обаче олиото поскъпва с 2,1%, каймата - с 1 на сто, захарта - с 1,7%.
По-съществени измемения има в цените на плодовете и зеленчуците със сезонен характер. Доматите поевтиняват с 13,1%, зелето - с 26,5%, краставиците - с 35,8%. В същото време поскъпват ябълките - с 10,3%, цитрусовите и южните плодове - с 11%.
Увеличение на цените спрямо април има във всички останали сектори - облекло и обувки - с 0,7%; жилищно обзавеждане, домакински уреди и принадлежности и обичайно поддържане на дома - с 0,1%; транспорт - ръст с 1,9%; ресторанти и хотели - увеличение с 0,1%; разнообразни стоки и услуги - увеличение с 0,2%.
През петия месец на годината е регистрирано намаление на цените на лекарствата и другите фармацевтични продукти с 0,3%. Цените на лекарските услуги са се увеличили с 0,1%, а цените на стоматологичните услуги остават на равнището от предходния месец.
През май в в т. нар. малка потребителска кошница (100-те най-необходими стоки и услуги с тегла каквито имат те в бюджетите на най-бедните 20% от домакинствата) цените са се понижили при хранителни продукти с 1,8% и при нехранителни стоки - с 0,1%;
Според европейската методология (т. нар. хармонизиран индекс на потребителските цени - ХИПЦ*) през миналия месец инфлацията е 0,0%, а на годишна база има дефлация от 0,3%. Средногодишната инфлация за периода юни 2014 - май 2015 г. спрямо периода юни 2013 - май 2014 г. е минус 1,4%.
* Основните разлики между европейския ХИПЦ и националния ИПЦ са, че първият обхваща и потреблението на нерезидентите на територията на страната, както и че ползва тегла отпреди три години (по данни на националните сметки), докато при ИПЦ се ползват тегла от предходната година (по данни от наблюдението на домакинските бюджети).
преди 9 години Дефлация при 2.5% икономически растеж според НСИЕгати смешките, егати лъжите, егати тупурдиятаПалячовците от НСИ нямат акъл за 2 пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар