Правителството трябва да обезпечи Държавната агенция за бежанците с необходимия финансов ресурс, за да може тя да действа ефективно. Това каза пред телевизия Bulgaria On Air Борис Чеширков, говорител на върховния комисариат на ООН по бежанците. „По разчети на Агенцията са необходими около 8 млн. лв. допълнителна помощ“, заяви той.
Преди дни Европейската комисия отпусна на Агенцията 4,1 милиона евро за справяне с бежанския натиск. По този повод експертът посочи, че трябва да бъдат осигурени 10% национално съфинансиране. „Това е положителна крачка за страната, която показва, че сме с особен статут и че процесите се наблюдават от европейските институции“, заяви Чеширков.
С оглед на очакваното днес приемане от страна на правителството на Националната стратегия в областта на миграцията за периода 2015-2020 г. Борис Чеширков коментира, че в момента ни лисва механизъм, чрез който държавата да помага на хора, скоро получили статут. "Сега условията за живот в центровете са подобрени, но имаме притеснения за устойчивостта на тези подобрения", заяви той.
По повод позицията на България, че трябва да бъде намалена квотата за броя на мигрантите, които ЕК настоява страната ни да приеме от Гърция и Италия - 788 души, експертът отбеляза, че мащабът на проблема в България и в средиземноморските страни е различен. За една седмица 158 бежанци са пристигнали в България. Само за един уикенд в Средиземно море бяха спасени 6000 души, а в последните месеци загинаха хиляди при опитите да стигнат Европа, припомни той.
"ЕС не може да бездейства, трябва да се предприемат спешни колективни действия, включително с издаването на хуманитарни визи", призова експертът.
Според него е най-важно да се действа бързо за решаване на проблемите на бежанците, пристигнали в България, тъй като има самотни майки и непридружени деца, хора, които трябва да стъпят на краката си да започнат живота си отново. Те се нуждаят не само от подслон и храна, но и от човешко отношение, обясни специалистът.