Димитър Лазаров от ГЕРБ оглави временната комисия за обсъждане на поправките в Конституцията. До това решение се стигна, след като зам.-председателят на парламента от БСП Янаки Стоилов, въпреки че е депутатът с най-дългогодишен парламентарен опит, отказа да оглави звеното, защото социалистите са против измененията в основния закон.
Комисията ще има по двама представители от всички парламентарни групи. Депутатите одобриха предложението на Четин Казак от ДПС решенията в комисията да се взимат с обикновено мнозинство от членовете на комисията, което означава 9 депутати от общо 16-те по списък.
Зам.-председател на комисията стана Атанас Атанасов от РБ. Членовете са Данаил Кирилов от ГЕРБ, Димитър Делчев от РБ, Четин Казак и Хамид Хамид от ДПС, Мая Манолова и Чавдар Георгиев от БСП, Красимира Ковачка и Явор Хайтов от БДЦ, Лъчезар Никифоров и Кирил Цочев от АБВ, Християн Митев и Емил Димитров – Ревизоро от ПФ. От „Атака“ в комисията ще е Явор Нотев, а другият представител на националистите ще бъде съобщен по-късно.
Според председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов фактът, че този парламент успя да избере главен съдебен инспектор, показва, че могат да се формират различни мнозинства, когато става въпрос за важните цели на държавата.
Във вторник вечерта 132 депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и Български демократичен център внесоха четвъртата поправка в Конституцията, с която се предлага разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии - съдийска и прокурорска, като общите решения ще се вземат от пленум. Предлага се също мандатът на кадровия орган да бъде намален от пет на четири години.
За да бъде приета промяната на първо четене, тя трябва да събере подкрепата на три четвърти от депутатите - 180. Ако не събере тези гласове, но за нея все пак са гласували повече от две трети от депутатите - 160, тя може да се гледа на второ четене не по-рано от два месеца и не по-късно от пет месеца след одобрението на първо четене.
Към момента обаче изглежда невероятно да се събират дори и 160 гласа, защото ДПС, БСП, „Атака“ и АБВ заявяват, че няма да подкрепят текстовете на първо четене.