Цените на петрола, който внасяме, са пазарни и не са завишени, заявиха в писмо до медиите от „Лукойл България“. Тяхното изявление е във връзка с публикуван вчера анализ на Лабораторията за управление на рискове към Нов български университет, свързан с облагането на вноса на течни горива.
Според изчисленията на анализаторите „Лукойл България“ е ощетила бюджета на България, защото е обявявала внос на петрол по завишени цени. Данните за изготвянето на доклада са взети от Централното митническо управление (ЦМУ).
От „Лукойл България“ обаче са категорични, че разпространените сведения и интерпретации не отговарят на истината. Цените, по които купуват петрол в рафинерията, са „нито по-високи, нито по-ниски от тези, по които друга рафинерия, намираща се на територията на Европейския съюз, заплаща за доставяния петрол тип Urals“, се казва в съобщението на компанията.
„В доклада цената на доставяния нефт Urals за Лукойл Нефтохим Бургас и вносът й, който е направен на територията на България, се съпоставя с котировката Br dtd (за сорта Brent – бел. ред.). Всъщност, ценовата формула на доставяния нефт Urals е обвързана с котировката Ur rcmb (за сорта Urals – бел. ред.)“, заявяват от „Лукойл България“.
От Лабораторията на Иван Костов обаче посочват, че връзката между двете цени прави всъщност ЦМУ. От агенцията са дали информация за внесеното количество в страната суров петрол, условията на доставката и приходите от събран ДДС. „В данните не е посочен обаче много важен показател, неотменима част от всеки търговски договор – конкретна факутурирана цена на продукта, в случая суров петрол сорт Urals. Вместо това е посочена средногодишната цена на петрол сорт Brent, която няма никакво отношение към доставката и облагането с ДДС на суровия петрол за Лукойл Нефтохим Бургас“, е записано ясно в доклада на организацията.
От Лукойл допълват още, че статистиката през последните две години показва, че котировките за сорта Brent са с около 1 долар по-високи от тези за сорта Urals. Към цената за рафинерията в Бургас се включва и стойността на транспортните разходи от пристанище Новоросийск.
Компанията представя и статистика, според която котировките за Brent-а са 86,737 долара за барел средно през последните две години, а за Urals – 85,789 долара за барел. Средната доставна цена на сорта Urals до пристанище Бургас, включително всички разходи, е 85,68 долара за барел.
„Лукойл България“ е категорична, че тези факти са публикувани и достъпни за широката общественост и разпространението на сведения, които не отговорят на истината и накърняват репутацията на компанията, е наказуемо в съда.
„Лукойл Нефтохим Бургас“ има намерение да защитава бизнес репутацията си с всички допустими законови средства, включително пред българския съд, а при необходимост – извън страната, се казва още в съобщението до медиите.
преди 9 години Добре ще бъде ако Костов го зашлевят с голяма присъда , която едва ли американските му "партньори" ще изевят готовност да платят! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Яко отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Как ще обясните желанието на някои от тук пишещите тук, постоянно да показват невежеството си? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Как ще обясните цените на марулите от по 3 лева, въпреки евтиния труд? ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Как ще обяснят липсата на работещи фискални устройства с връзка към НАП на входа и изхода на комбината? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Как ще обясните, че цената на едро от Лукойл е най-висока в Европа, при най-евтиния труд? Нещо не се връзва тук. отговор Сигнализирай за неуместен коментар