Технически причини отлагат подписването на окончателното инвестиционно решение за новата газова връзка между България и Гърция с няколко седмици, съобщи енергийният министър Теменужка Петкова пред журналисти. Тя участва в конференцията "Енергийна стратегия за Европа - диверсификация и енергийна сигурност".
Енергийният министър не уточни от какъв характер са проблемите, но допълни, че очакванията са документът да бъде подписан на 12 юни, а не както по-рано беше съобщено - на 29 май. Петкова обаче не очаква повече проблеми за проекта, защото той е от интерес не само за България и Гърция, а и за целия регион.
По време на конференцията министърът даде подробности за развитието на газовите връзки у нас. По отношение на газовата връзка с Гърция тя припомни, че тя ще даде възможност не само за диверсификация на пътя, а и на източника на газ - от Каспийския регион. Плановете са строителството да започне до март 2016 г. и проектът да бъде финализиран до средата на 2018 г.
Петкова посочи, че страната ни е силно зависима от един източник на суровината - годишното потребление на природен газ у нас е около 2,8 млрд. куб. метра, от които 2,5 млрд. куб. метра идват от Русия. Това е и причината за това правителство да развива газовите връзки със съседните страни. Тя обаче призна и забавянето по проектите, което в последните месеци се опитваме да компенсираме.
Един от начините България да гарантира своята енергийна независимост е и добре изградената газова мрежа, каза Петкова пред участниците в конференцията. Тя посочи, че националната ни мрежа е с дължина от 1,7 хил. километра магистрални газопроводи и три компресорни станции. Годишният капацитет е от 7,4 млрд. куб. метра природен газ.
Транзитната мрежа е с дължина 945 километра, шест компресорни станции и капацитет между 15 и 17 млрд. куб. метра газ годишно.
Добре развитата мрежа обаче се нуждае от модернизация и рехабилитация, отчете още Петкова. Тя допълни, "Булгартрансгаз" със собствени средства вече е започнала да модернизира 4 компресорни станции, правейки потокът реверсивен.
Освен газовите връзки, независимост носи и собственият добив, отбелязаха по време на конференцията зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков и депутатът Делян Добрев. Те представиха блоковете Силистар и Терес, за които в момента тече конкурс за концесия на дейностите по проучване за петрол и природен газ.
Станков беше категоричен, че ще се търси голяма компания с опит в подобни проекти. За Добрев, ако бъде открит природен газ в тези блокове, България веднага ще се превърне в нетен износител, защото няма да внася суровината.
Пред журналисти Теменужка Петкова направи и кратък коментар за "Южен поток". Тя беше категорична, че страната ни не е получила официално съобщение за края на проекта. Министърът посочи още, че е рано да се говори и за "Турски поток", защото част от неговата инфраструктура ще е на територията на страна от ЕС - Гърция и това налага проектът да бъде обсъден на общностно ниво. Това обаче още не е станало, допълни Петкова.
Презентацията на енергийния министър можете да намерите тук