Търговията с бели сертификати, които удостоверяват енергийното спестяване, ще бъде на чисто пазарен принцип и ефектите от нея е трудно да бъдат оценени. Това коментира в ефира на телевизия Bulgaria on Air изпълнителният директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) Ивайло Алексиев.
Той посочи, че активните участници в процеса на енергийната ефективност ще имат полза от механизма, защото ще върнат по-бързо своите инвестиции.
Припомняме, че АУЕР изготви предложение т.нар. бели сертификати да бъдат вид ценна книга и да се търгуват на Българската фондова борса (БФБ – София). Схемата е създадена по проект, финансиран от ОП „Конкурентоспособност”, и за нея не се предвижда създаването на нови, специални институции, ще има минимално административно и бюджетно натоварване.
Необходими ще бъдат единствено някои нормативни промени.
Алексиев уточни днес, че до седмици се очаква да бъде изготвено становище по предложението на Агенцията и след това то трябва да бъде внесено за разглеждане в Министерския съвет.
Директорът на АУЕР посочи още, че първообраз на белите сертификати са издаваните в момента удостоверения за енергийно спестяване. Те се издават още от 2008 година на базата на обследвания за енергийна ефективност. Тези удостоверения се издават на тези, които са реализирали мерките.
С новото европейско законодателство фокусът по отношение на мерките за енергийни спестявания обаче пада върху търговците на енергия, посочи още Алексиев.
Още вижте във видеото на Bulgaria on Air
преди 9 години Тоз инструмент дериват ли е или не е дериват? отговор Сигнализирай за неуместен коментар