Министърът на здравеопазването Петър Москов обеща поотделно и индивидуално да се разглежда всяко сливане на диспансери с други болници.
„Поемам категоричния ангажимент всеки случай във всеки град да бъде разгледан поотделно и индивидуално“, каза в Русе министърът по повод на идеята за обединяване на специализираните центрове с болниците. Той бе на посещение в местния онкодиспансер по повод недоволството от идеята за сливането, предаде БТА.
По думите му за всяко място ще се търси конкретен подход. "Няма да отстъпя обаче да има "малки феодални царства", които правят нещо, което е нискоразходно и високодоходно, след което взимат парите от Касата, а пациентът продължава да ходи по болници и по лекари", каза Москов.
Той информира, че от следващата година НЗОК ще финансира цялостния път на лечението и излекуването на пациента. Здравната каса ще плаща за излекуването - разбира се, там, където е възможно. Няма да се финансира структура, а резултат. "Фрагментиране на отделен епизод от терапията, например на онкоболен, без да ни интересува какво се случва преди и след това, няма да бъде допуснат и финансиран от Здравната каса", каза Москов.
Не става изобщо дума за закриване на структури, а за общо действие, където да бъде изработен план за лечение на даден пациент, повтори Москов.
"В Русе и двете звена - многопрофилната болница и Комплексния онкологичен център, трябва да започнат да работят по общ начин. Това, което се разбрахме днес с ръководствата на двете болници е, че още в следващите дни ще седнем и ще обсъдим, ще гарантираме спокойствието на работещите и на двете места, но спокойствието до толкова, доколкото то осигурява спокойствието и гарантира пътя на пациентите. По никакъв друг начин няма да толерирам спокойствието на системата", заяви Москов.
Той даде пример с Русе, че не може на пет метра да има две лечебни заведения - болницата и Комплексния онкологичен център, и да се налага един пациент да бъде изписван от едното и да бъде приеман в другото.
Министърът обясни, че пред ръководствата и на двете болници в Русе е заявил, че ще бъдат гарантирани условията на труд, начинът на обединение, начинът на взимане на решения. "Няма да има по-силна или по-слаба страна. Ще бъде гарантирано, че пациентът където и да постъпи, ще има комплексно лечение", заяви Москов.
В отговор на въпрос дали ще бъдат намалени възнагражденията на лекарите от специализираните центрове при евентуално обединение с болницата, Москов заяви, че не вижда причина за подобно притеснение. Той каза още, че нито един човек от медицинския персонал няма да бъде съкратен.
Миналата седмица лекари и медицински сестри от Комплексния онкологичен център в Русе излязоха на символичен протест срещу подготвяното от здравното министерство сливане на лечебни заведения. В декларация, адресирана до министър Петър Москов, те определиха идеята като контрапродуктивна.
Подобна идея - обединяването на специализираните центрове с болниците да се разглежда поотделно, изразиха преди дни от КНСБ. Позицията на КНСБ е за различен подход в различните градове, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от БТА.
По думите му всеки случай в градовете, където има специализирани центрове, предполага различно решение. "На места моделът ще бъде приет от колегите ни, но на други ще бъде отхвърлен. Ние сме с хората и ще търсим оптималното решение във всеки град, тъй като положението на центровете е различно", каза Димитров.
преди 9 години Най-лошото, което можеше да се случи на България след "усмихващата се" здравна министърка е бедствието Москов. отговор Сигнализирай за неуместен коментар