Външните министри на България, Словакия, Унгария и Румъния подписаха в Рига съвместна декларация за развитие на сътрудничеството по свързването на националните газопреносни системи, развитие на газовите междусистемни връзки и обезпечаване на реверсивен капацитет на газ. Церемонията се е състояла вчера в рамките на провеждащата се в латвийската столица Среща на високо равнище по Източното партньорство, съобщи българското външно министерство.
По думите на външния министър Даниел Митов документът е в унисон с усилията за изграждането на Вертикалния газов коридор и представлява нова и важна стъпка в развитието на сътрудничеството за гарантиране на енергийната сигурност на региона на Централна и Югоизточна Европа.
Според съобщението документът е стъпка към диверсификация на източниците и маршрутите на природен газ за държавите от Централна и Югоизточна Европа и в крайна сметка - към създаването на Енергиен съюз.
В рамките на срещата в Рига премиерът Бойко Борисов и италианският му колега Матео Ренци се договориха за задълбочаване на сътрудничеството за справяне с миграционния натиск, съобщи пресцентърът на МС.
„Както Средиземноморието, така и българската югоизточна граница са подложени на засилен миграционен натиск и само съвместните действия ще позволят успешното справяне с увеличаващите се потоци и борбата с каналджийството“, отбелязаха Борисов и Ренци. Българският премиер посочи пред колегата си проведената успешна акция преди дни в страната ни, когато бяха задържани 150 нелегални имигранти и двама чужденци, организиращи незаконна миграция.
По време на изказването си на пленарната сесия Бойко Борисов заяви, че България подкрепя суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страните от Източно партньорство, както и визовата либерализация с тези държави при изпълнение на необходимите условия.
Премиерът отбеляза, че държавите от Източна Европа не следва да бъдат поставяни пред дилемата да избират между ЕС и Русия. „Установяването на функционираща демокрация, стабилни институции и силна икономика е в интерес както на самите партньори и ЕС, така и на Русия“, заяви Борисов. Премиерът коментира Източното партньорство като процес за сближаване с ЕС и насърчаване на политиките и икономиките на източните съседи. „То няма за цел да създаде нови разделителни линии в Европа”, подчерта българският министър-председател.
По отношение на визовата либерализация той приветства напредъка на Украйна и Грузия и изрази надежда за успешно завършване на процеса по примера на Молдова, която от април 2014 г. се ползва от безвизов режим.
„Провеждането на настоящата среща по-малко от две години след тази във Вилнюс и предвид настъпилите междувременно драматични събития в региона, демонстрира обединителната сила на Източното партньорство и неговият потенциал за постигане на дългосрочна стабилност и просперитет в Източна Европа“, отбеляза премиерът Борисов. Той допълни, че успехът е обвързан с капацитета и волята на правителствата на страните-партньори да осъществяват договорените реформи.
„България бе сред първите държави-членки на ЕС, ратифицирали подписаните двустранни споразумения за асоцииране на Република Молдова, Грузия и Украйна. Тези споразумения са признание за усилената работа и напредъка на страните партньори през последните години по пътя към стабилна и просперираща демокрация, и съм уверен, че това не е краят на нашето сътрудничество, а един отворен процес“, посочи в изказването си министър-председателят.
„Очакваме отношенията с Армения и Азербайджан да продължат да се развиват възходящо в зависимост от степента на ангажиментите, които могат да поемат и от идентифицираните взаимни интереси. За България Азербайджан е стратегически партньор и ние сме готови да участваме конструктивно в намирането на взаимоизгоден модел на отношенията с ЕС. Надявам се стремежът на Беларус да развива по-тесни връзки с ЕС да стане необратим, което би й позволило в по-широка степен да използва възможностите, предоставяни от Източното партньорство“, допълни премиерът Борисов.
преди 9 години ако ни идва на цената, на която немците го купуват + транспортните разходи може и да е по-изгодно от сегашното крепостничество отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години А ще има и реверсивен капацитет. Значи ще можем да получаваме руски газ и по Северен поток, и по Турски поток. Да живее диверсификацията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар