Веригата заведения за бързо хранене "Аладин фуудс" обвини Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) в рекет и тенденциозно отношение при проверките на предприятията и заведенията за дюнери на компанията. Според основателя на компанията Аладин Харфан натискът от Агенцията започнал, след като миналата година той отказал да плаща по 10 000 евро месечна "такса спокойствие", информира пресцентърът на дружеството.
Харфан твърди, че след отказа му да плаща са затворени фабриката за обработка на пилешко и складът за търговия на едро. Клиентите на компанията били заплашени и спрели да купуват от предприятието. „С безпрецедентна вътрешна заповед целият екип и ресурс на Агенцията беше впрегнат да проверява ежедневно всички обекти и производства на компанията в цялата страна. Резултатът от тези злонамерени умишлени действия на БАБХ се изразява в 650 000 лева преки загуби и загуби от оборот в размер на 30% от загубени клиенти на едро“, твърди собственикът.
Той се е оплакал преди година в полицията. Компанията твърди още, че по време на разследването при извършваните периодични проверки от БАБХ нарушения в "Аладин фуудс" не са установени.
„Затварянето на фабриката за близо месец нанесе вреди в размер на над 200 000 лева до момента“, заяви изпълнителният директор на дружеството Александър Блажев. Той уточни, че действителният размер на претърпените загуби още не е ясен, тъй като са необходими поне 3-4 месеца за възстановяване дейността на предприятието след принудителното прекъсване.
"Затварянето на транжорната и склада през 2014 г. ни превърна от едно успешно, модерно и добре развиващо сe предприятие в нерантабилно дружество. Свиването на обема работа в комбинация с факта, че по същото време в дружеството бяха стартирани значителни инвестиционни проекти в крайна сметка генерира сериозни загуби за "Аладин фуудс", допълни той.
Преди пресконференцията на компанията, на друго събитие шефът на БАБХ Пламен Моллов отговори задочно на обвиненията. Той разясни, че "Аладин фуудс" има четири предприятия – месопреработвателно, склад, предприятие за преработка на картофи и за преработка на сосове, плюс над 100 търговски обекта в страната. „Фактът, че става въпрос за затворена верига, поражда необходимост от проверки на системата“, обясни той.
Първата по-сериозна проверка във фирмата е направена на 20 март 2014 г. Дотогава се е разчитало на рутинни проверки от областната дирекция по безопасност на храните. „Фирмата е работила безнаказано в изключително лоши хигиенни условия, при липса на всякаква проследимост (б. р. на произхода на храните)“, каза Моллов.
„На 20 март снимковият материал показва наличие на бели червеи в месото. Това ядете, когато купувате дюнери на "Аладин фуудс", овкусени добре с оцет и чесън, за да не си личи месото в какво състояние е“, заяви Моллов. После от думите му стана ясно, че всъщност червеите са намерени в контейнерите за отпадък в цеха, затова не е ясно дали първоначално са били в месото или то не е било изхвърлено дълго време и затова в него са се развили червеите.
преди 9 години Всъщност много отдавна престъпният бизнес и държавата работят съвместно на всички фронтове. Един мой познат, който е запознат с материята ми разправяше каква е тайната на огромните количества наркотици, които бяха залавяни по едно време в България. Тайната била, че пакетчетата са пълни с бял прах и само едно е "истинско". Колкото да може да даде положителна проба на полевия тест. След това белият прах се унищожава в пещите на Кремиковци и който си няма работа да ходи да доказва, че не е камила. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Аааа, според ББ дюнерджийниците са стратегически антитерористични обекти, застраховка срещу тероризма... Как така ще ги рекетират? ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Всеки голям бизнес в България бива рекетиран. Или от престъпния бизнес или от представители на управляващата в момента партия.Кога най-сетне на предприемачите ще им писне и ще се осмелят публично да кажат истината за българското задкулисие и рекета упражняван върху бизнеса и политическите партии в България? отговор Сигнализирай за неуместен коментар