Европейските депутати одобриха нови правила, които ще направят по-лесно проследяването на парични преводи. Текстовете са част от новата Директива срещу прането на пари, пишат от пресцентъра на Европейския парламент.
Целта на промените в законодателството са да се подобри борбата с прането на пари, данъчните измами и финансирането на тероризма.
Държавите членки ще имат две години да транспонират директивата срещу прането на пари в националното си законодателство. Регламентът за паричните преводи следва да бъде приложен пряко във всички страни членки 20 дни след публикацията му в Официалния вестник на ЕС.
Банките, одиторите, адвокатите, агентите на недвижими имоти и казината да бъдат по-бдителни за съмнителни транзакции, извършвани от техните клиенти, задължава новата правна норма.
Действителните собственици на фирми, юридически лица и тръстове трябва да фигурират в централни регистри на страните членки, предвиждат още текстовете. Под „действителен собственик“ в директивата се разбира този, който всъщност притежава и контролира компанията и нейните дейности и в крайна сметка разрешава сделки, независимо дали собствеността се управлява директно или чрез упълномощено лице.
Достъп до регистъра ще имат компетентните органи и техните отдели за финансово разузнаване, както и граждани, които могат да докажат „законен интерес“ за предполагаемо пране на пари и финансиране на тероризма и за предшестващи престъпления като корупция и данъчни измами.
Специални мерки за политически значими личности
Текстът предвижда специални правила за информацията, отнасяща се до политически значими личности, т.е. хора, изложени на по-висок риск от корупция, заради заеманите от тях политически позиции. Това включва президенти, членове на правителството, върховни съдии, депутати, както и членовете на техните семейства.
Когато налице са такива високо рискови бизнес отношения с подобни лица, трябва да се предприемат допълнителни мерки, като например да се установи източникът на богатството и на средствата, се посочва в директивата.