IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Калфин: По-високи заплати ще мотивират трудовата заетост

За създаване на трудов пазар там, където в момента не съществува, работи социалният министър

12:36 | 19.05.15 г. 7
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: БТА</p>

Снимка: БТА

Според вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин докато не се вдигне общото равнище на доходите, не може да се очаква ентусиазъм от всеки млад човек да започне работа. Калфин изрази позицията по време на форум за младежката заетост, организиран от УНИЦЕФ.

Според изнесени днес данни около 24 на сто от младежите в България до 29 години и около 22 на сто в групата между 15 и 24 години не се занимават с нищо – не са включени нито в обучение, нито в заетост.

„Проблемът с мотивацията е много сериозен и решението минава през увеличаване на заплащането, тъй като същите тези младежи се съгласяват да работят тежка селскостопанска работа в чужбина“, посочи министърът. По думите му за предстоящия летен сезон от туристическия бранш са заявили много свободни места, но не успяват да намерят персонал вероятно и заради заплащането.

Проблемът с младежите, които нито работят, нито учат, нито са в някаква форма на квалификация има няколко измерения - изявен е както регионално, така и по отношение на етническите общности и по различно качество на образование, обобщи Калфин.

Според него усилията на държавата и социалните партньори са насочени в четири посоки - довършване на образованието, убеждаване на младежите да се регистрират в Бюрата по труда, професионална квалификация, както и създаване на трудов пазар там, където в момента не съществува.

Младежите, които нито учат, нито работят, нито се квалифицират, е необходимо да станат по-разпознаваеми за институциите и усилията трябва да почнат на регионално ниво. Това препоръча Наталия Георгиева от УНИЦЕФ, консултант по така наречената група NEETs на младежите, които не се занимават с нищо. По думите на Георгиева това, което се знае е, че тези младежи са в малките населени места, но на местно ниво институциите, например читалищата, биха могли да се включат в идентификацията на младежите и активирането им на пазара на труда. Тя смята, че мерките на пазара на труда са повече в сравнение с образователната система, откъдето трябва да се започне с цел превенция.

Според социалния министър Ивайло Калфин проблемът е най-сериозен на местата, където директори водят деца, че са обхванати от образователната система, а реално децата не посещават училище. Тревожен е феноменът деца да са по-малко образовани от родителите, смята министърът. Според него данните от изследването на УНИЦЕФ, представено днес, ясно показват, че няма етническо оцветяване на проблема, а че е за цялото българско общество.

Мерките и според представителите на УНИЦЕФ, и според социалния министър, зависят и от желанието на работодателите да предложат по-високо заплащане.

Калфин припомни, че от тази година, съвместно с образователното министерство и с помощ от Германия, Швейцария, Австрия, започва осъществяването на проекти за дуално обучение.

Предвижда се около 100 трудови медиатори - младежи, да убеждават други млади хора да се регистрират в Бюрата по труда.

Предстоящите промени в Кодекса на труда, които предвиждат възможност за еднодневни договори ще подпомогнат около 100 хиляди души, посочи още вицепремиерът.

По думите му оживление на пазара на труда ще се постигне и с предстоящото до края на годината въвеждане на ваучери за услуги в дома, помощ за гледане на деца и други.

Очаква се да се създаде възможност и за земеделските производители да наемат безработни. В момента министерството работи да се намери вариант още от тази година земеделските производители да бъдат насърчавани с публични средства да наемат безработни, съобщи министърът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:12 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 2 rate down comment 2
fall
преди 9 години
Тц, колега бъркаш трудови ресурси с управленска класа. Първите за да станат добри се обучават и стажуват, поне навремето беше така като имахме развито образование. А вторите, управленската класа, е класа от която си е от кариерата, т.е. предава се от поколение на поколение, наследствено, като голяма част от политическата ни класа е вече следващо поколение, като г-жа Лиляна Павлова например. Там спасение няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 2
ss_sgp
преди 9 години
Скоро това поколение по естествен път ще се оттегли и тогава ще скъсаме окончателно с комунизма. След това евентуално и ще се оправим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 4
fall
преди 9 години
Скоро ще дойде времето, то почти е дошло, когато трудовите ресурси наследени от комунизма просто ще се пенсионират и ще се изчерпят. Навремето имахме образование, имахме и стажуване след това, кадрите бяхас добра квалификация. Сега образованието ни е само проформа, ако сам не искаш да се научиш няма как да стане. А ако искаш и учиш, просто не оставаш да работиш в БГ-то. Скоро ще свършат и последните ни резерви от соца, именно кадрите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 1
bgMan
преди 9 години
а пък по-висок холестерол ще "мотивира" ранната смъртност преди пенсиониране и ще освободи българската пенсионна система от сегашните й проблеми
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 0
fall
преди 9 години
Министърът е прав, но не използва правилните думи.Значи той казва: "По-високи заплати ще мотивират трудовата заетост."А правилно би било да каже: "Ако заплатите станат нормални и у нас, както в останалите страни от ЕС, това ще мотивира трудовата заетост."Защото за 400лв. никой не се юрка да се образова, да налива пари и усилия за образование, и после да си прави труда да работи. Просто не е рентабилно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 1
redcretin
преди 9 години
Напънала се мишката да роди слон... ей-ся :) А е достатъчно просто една лустрацийка, после цялата *** начело с тоя министър - в затвора, реформа в съдебната система - и най-сетне нормален бизнес-климат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 1
nobel
преди 9 години
Върховна космическа мъдрост. Чувствам се смазан. Сигурно дни наред няма да мога да спя в безплодни опити да разгадая магичният смисъл на изречението :"Очаква се да се създаде възможност и за земеделските производители да наемат безработни." Защо? Те до сега нямали ли са възможност да наемат безработни? И ако са нямали, то тогава какви хора са наемали? Ааааа, разбрах. То ставало на въпрос да бъдат НАСЪРЧАВАНИ. С публични средства. То че връщаме социализъма - връщаме го. В това спор няма. Ама защо сме избрали чак толкова сложен начин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още