Въведените от здравния министър лимити за бюджетите на болниците и последвалата им отмяна с определение на Върховния административен съд отключи през последните дни поредния разгорещен дебат в сектора. Категорично против методиката, предложена от екипа на Петър Москов и одобрена от кабинета, са и пациенти, и болнични мениджъри. Промяната не се подкрепя и на политическо ниво.
Преди дни Върховният административен съд (ВАС) отмени методиката, с която Министерският съвет наложи лимити за финансирането на болниците. Съдът спря действието на разпоредби от постановление на правителството до окончателното си произнасяне по казуса. Текстовете от методиката предвиждаха Здравната каса да залага фиксирани бюджети, над които лечебните заведения няма да получават пари, дори и да са отчели дейност. Те са между 90% и 95% от миналогодишните в зависимост от това дали болницата работи и спешни случаи.
Според определението на съда постановлението ще причини имуществени вреди на лечебните заведения, изразяващи се в понасяне за собствена сметка на разходите за оказана медицинска помощ, а за пациентите ще настъпят значителни и трудно поправими вреди поради ограничаване на достъпа им до своевременна и качествена медицинска помощ.
Отмяната дойде след жалба от федерация "Български пациентски форум", от Националното сдружение на частните болници, от Центъра за защита правата в здравеопазването. Те настояват да се върне миналогодишният механизъм, при който надлимитната дейност се изплащаше, но след проверки от НЗОК.
Лекари обаче предупредиха за финансови проблеми и започнаха протести по места.
Болници ще съдят НЗОК, ако лимитите не отпаднат
Категорично несъгласие с поправката за болничните бюджети изразиха и директори на болници, които обявиха, че ще съдят Здравната каса, ако лимитите не отпаднат. Според директори това е груба административна намеса, която ще доведе до хаос в системата.
Методиката за остойностяване и заплащане на медицинска помощ създава пречки пред достъпа на пациентите и ограничава правото им на избор на лечебно заведение, заявиха вчера д-р Явор Дренски, председател на Националната асоциация на частните болници, и Иван Димитров, председател на УС на Федерация "Български пациентски форум", цитирани от БТА.
Според д-р Дренски „регулации не трябва да се правят с молив и гумичка в ръка, а да се отчетат реално потребностите и се вземат предвид възможностите на лечебните заведения да извършват определена дейност с конкретен обем и сложност“. Ако надлимитната дейност за месеците март и април не бъде заплатена, лечебните заведения ще бъдат принудени да си търсят сумите индивидуално по съдебен ред, като заведат дела срещу НЗОК, посочиха те.
Принципите за бюджетите на болниците - не съвсем коректни
Принципите, на които се определят бюджетите на болниците, не са съвсем коректни, каза председателят на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова, цитирана от БТА. Надявам се, че натрупването на напрежението ще намери своето разумно решение, допълни тя.
„Трябва да се произнесат юристите на Министерството на здравеопазването и на НЗОК и да намерят решение. Юридическата преценка на казуса е едно, от друга страна, положението с лимитите на болниците е друга тема, посочи Даниела Дариткова.
„Смятам, че оперативното ръководство на НЗОК ще съобрази рамките на бюджета и ангажиментите, които е поело, и коректно ще определи бюджетите на болниците, от друга страна, смятам, че трябва и да се извършат проверки, за да се прецени всеки един преразход и значимо увеличение на бюджета на определено лечебно заведение за медикаменти или за хоспитализации, за да може да се прецени дали то е реално“, заяви председателят на здравната комисия.
От БСП Лява България също разкритикуваха новата методика за болниците. По думите на Мая Манолова само за един месец действие методиката е успяла да остави болни без лекарства и онкоболни без терапия.
Здравният министър обаче защити механизма, като заяви, че досега методиката за финансиране на болниците не е причинила вреда, не е увредила или накърнила интересите на пациентите и възможността им да се лекуват, където са избрали. Друг аргумент на Москов в полза на новата методика за болниците е, че тя ще премахне схемите с договорки. По думите му отказите за прием са желание да се запази досегашната схема - договорки с фармацевтични фирми и източване на Националната здравноосигурителна каса.
Припомняме, че решението за твърди лимити за болниците доведе до листи на чакащи и пренасочване на пациенти между различни болници.
Очаква се МС да предприеме действия за обжалване пред по-горната инстанция на определението на ВАС за спиране на действието на част от текстовете от методиката. До произнасянето на по-горната инстанция текстовете от методиката ще продължат да се прилагат.
преди 9 години Незнам само дали тези го правят умишлено или просто са *** ,неуки Не може да има лимит и болниците да се разглеждат като търг.дружества тоест ако има повече болни да се връщат щото има лимит и съм обяснил защо от юридическа гледна точка става въпрос за нарушение на Конституцията и ГЕНОЦИД - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1562875143990714Въпроса е защо повече от 10год. не се въвеждат електронни здравни карти които ще ограничат кражбите и защо се откраднаха 2 млрд.лв. - http://darikfinance.bg/***/97669#commentsАко не се крадеше ще сме с най-добро здравеопазване а ако имахме системата ''Семашко'' или ''Бевъридж'' България ще е 1 в света - http://***.sl-news.sliven.net/index.php?id=19808При валутен борд ''Целият бюджет на здравеопазването през 1998 г. бе 810 милиона лева, днес е около 3,5 милиарда - 4 пъти повече! Отделно са огромните частни разходи - http://***.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2336088 НЕЩАТА СЕ ЗНАЯТ НО ЯВНО ТОЗИ МОСКОВ Е ............... отговор Сигнализирай за неуместен коментар