Брутният вътрешен продукт на България през първото тримесечие е нараснал с 2% на годишна и с 0,9% на тримесечна (сезонно изгладена) база, показаха експресните оценки на Националния статистически институт. Ревизираните данни се очакват на 5 юни.
Миналата година брутният вътрешен продукт (БВП) се разшири с 1,7% - най-бързият растеж от две години насам. В средата на април МФ вдигна прогнозата си за растежа през тази година от 0,8% на 1,4%.
В началото на май пък ЕК също повиши очакванията си за растежа на българската икономика през 2015 г. до 1% от 0,8%, които очакваше през февруари.
За 2016 г. МФ очаква ускоряване на растежа до 1,7% (1,3% според ЕК), за 2017 г. - до 2,3%, а за 2018 г. – забавяне на ръста до 2,1%. Според МФ в следващите две години основен принос ще имат частното потребление и инвестициите заради подобряването на бизнес климата в страната и повишаване на кредитната активност.
Темп на прираст на БВП - общо и по компоненти (експресни оценки в проценти):
Таблица: НСИ
Според експресните оценки на НСИ за първото тримесечие на 2015 г. БВП в номинално изражение достига 17,141 млрд. лева. Реализираната добавена стойност през първото тримесечие на 2015 г. е 14,480 млрд. лeвa.
Годишни изменения
През първото тримесечие на 2015 г. БВП по сезонно изгладени данни нараства с 2% спрямо същото тримесечие на предходната година. Брутната добавена стойност се увеличава с 1,8%. Крайното потребление регистрира положителен икономически растеж от 0,6%. Бруто образуването на основен капитал отчита ръст през първото тримесечие на 2015 г. спрямо съответното тримесечие на предходната година с 2,6%. Износът и вносът на стоки и услуги се увеличават съответно с 9,1 и 4,9%.
Тримесечни изменения
През първото тримесечие на 2015 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2014 г. БВП по сезонно изгладени данни се увеличава с 0,9%. За същия период брутната добавена стойност нараства с 0,6%. Според експресните оценки на БВП по елементи на крайното използване през първото тримесечие на 2015 г. принос за регистрирания икономически растеж имат износът на стоки и услуги - с 1,2%, и бруто образуването в основен капитал - с 0,4%.
преди 9 години Ако беше в Германия или Франция например, такъв растеж би бил истинско постижение. Не и у нас! Тук всичко под 3-4 % не може да повлияе на доходите. Поне не така, че да се усети, както се казва, реално. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Според мен ръста идва от увеличаващите се емигрантите в чужбина, които пращат парите на свои роднини, купуват тук имоти и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Така е то - победа след победа и пак победи, и пак победа след победа..и така до края на света.Ураааааааа за запазените работни места в НСИ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар