Ръстът на световното население, което е достигнало приблизително 7 млрд., увеличава натиска върху природата и в частност върху горите, коментираха експерти по време на конференцията „Горското стопанство – мост към бъдещето“, организирана от Лесотехническия университет.
Всяка година потреблението на дървесина е в рамките на приблизително 1 куб. м на човек, а от древните гори са останали само 28%, заяви д-р Милко Милев, преподавател в университета.
Той посочи, че в горите в България се намират над 80% от защитените растения и над 60% от защитените животни.
Запасите от дървесина са достигнали 645 млн. куб. м, а прирастът е около 14 млн. куб. м годишно.
„Българските гори осигуряват 85% от водата, или 3,6 млрд. куб. м годишно. Те съхраняват 230 млн. т въглероден двуокис“, заяви той.
Д-р Милев припомни, че учените очертават различни апокалиптични сценарии за бъдещето на планетата като резултат от глобалното затопляне и последвалото топене на ледниците.
Той представи данни от последните години специално за София, от които се вижда, че температурите се повишават. В последните месеци бяхме свидетели на обилни мокри снеговалежи и възникна реален риск за живота на много хора, допълни изследователят.
Той коментира, че обществото оценява вече горите не само като източник на суровини, а и като животоспасяващи екосистеми.