Редица нарушения в болница „Софиямед” констатира окончателния доклад от проверката на Изпълнителна агенция „Медицински одит“ (ИАМО), съобщават от Министерството на здравеопазването.
Установени са данни за извършване на медицински дейности от лечебното заведение извън разрешената дейност, нарушения на трудовото законодателство, нарушения на медицински стандарт „Неонатология” и медицински стандарт „АГ”, както и недостатъчен брой специалисти. В доклада има забележки по реда и начина на уреждане на коментираното видеонаблюдение в болницата. Имало и пропуски в лечебно-диагностичния процес на новороденото дете, за което бе доказано, че е малтретирано от акушерка.
Във връзка с констатираните нарушения здравният министър Петър Москов е разпоредил да бъде извършена незабавна проверка от страна на Столичната регионална здравна инспекция, която да установи дали отделението по неонатология на лечебното заведение отговаря на второ ниво на компетентност съгласно медицинския стандарт по неонатология. При констатиране на несъответствия министърът ще понижи нивото на компетентност на отделението.
На база окончателния доклад от проверката на ИАМО на болницата ще бъдат наложени всички предвидени в закона санкции, уточняват от Министерство на здравеопазването.
В доклада се посочва, че УМБАЛ „Софиямед” не отговаря на изискванията за персонал в структурата по неонатология от второ ниво на компетентност, съгласно медицинския стандарт. Нарушена е разпоредба от Закона за здравето – не са застраховани всички медицински специалисти, работещи в лечебното заведение.
Акушерката Емилия Ковачева е работила по трудов договор и договор за извършване на работа чрез личен труд в “Софиямед”, като вторият е подписан едностранно само от страна на възложителя. Организираните работни смени на акушерката от 24 часа включват 12 часа по основен трудов договор и 12 часа по втория договор.
Редица нарушения са констатирани и по отношение на битото бебе Никол, посочва се в доклада - не са спазени изискванията на медицински стандарт „Акушерство и гинекология”. Наред с това попълнената “Декларация за информирано съгласие на пациент” от майката на новороденото не съответства на “Образец на информирано съгласие за родители на здраво новородено дете”, съгласно медицински стандарт „Неонатология”.
Не са назначени и извършени необходимите по стандартите изследвания за новородено. В документацията на детето липсват данни за проследяване на обективното състояние от дежурния лекар за времето от 8,30 ч. до 19,30 ч. на 18.04.2015 г., отразено е само направено кръвопреливане. Данните, отразени в Историята на новороденото, не кореспондират с данните от становищата на лекарите, участвали в диагностично-лечебния процес, заключава докладът.
Отбелязва се и че на комисията не са били предоставени много от изисканите документи по време на проверката.
преди 9 години Да отидат и да направят проверка в Токуда, там лекарите дават смени не по 24, а по 48 часа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Е иначе каква е алтернативата, как дойде? Трябва да се гони до край това племе, за да се научи (евентуално) на дисциплина! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Москов ако инспектира всички болници по тези стандарти, ще се наложи да ги затвори до една и ще се лекуваме при шамана на племето отговор Сигнализирай за неуместен коментар