Подготвяните промени в Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), които засягат работата на търговските вериги, може да отблъснат потенциални инвеститори от България. Това каза пред телевизия Bulgaria On Air Йордан Матеев, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия.
Припомняме, че парламентът гласува на първо четене промени в ЗЗК, по инициатива на социалистите. Предвидено е да има предварително одобрение на типовите договори за отношенията между магазини и доставчици, за предприятията с годишен оборот за предходната година над 50 млн. лева. Въвежда се понятието „значителна пазарна сила“. При нарушения се предвижда глоба до 10 на сто от общия оборот за предходната финансова година.
„Когато една компания решава дали да напуска страната, дали да остава, дали да инвестира допълнително, тя се съобразява с бизнес климата. България не стои въобще на картата с атрактивни места за търговия на дребно с бързооборотни стоки. Неслучайно в последните години в страната не влизат международни играчи, а напускат“, каза по повод промените Йордан Матеев. Според него това ще създаде проблем от страната предвид необходимостта от инвестиции.
Пламен Грозданов, изпълнителен директор на сдружение „Произведено в България”, отговори, че България е малък пазар. „В един момент имахме пет мултинационални вериги, от които две с по два свои клона. Сами разбирате, че при едно свито потребление е абсурд да имаш толкова много играчи. Напускането например на „Делез груп“ едва ли е свързано с някаква законова рамка, а по-скоро е заради бизнес модел, който ще развиват в бъдеще“, смята той.
Грозданов припомни, че трети поред парламент се опитва да прокара законовите промени за дейността на търговските вериги. Ние очакваме между първо и четене да се направят изменения в рамките на удължения срок от три седмици, допълни той.
Матеев смята, че ако промените бъдат гласувани, българските малки и средни предприятия ще са най-засегнати. „Предложените свърхрегулации вместо да подобрят отношенията и да премахнат нелоялните практики, доколкото те съществуват, ще стимулират търговците да работят с вносители“, каза той и предупреди, че ефектът ще бъде усетен и от потребителите.
„Предвидени са огромни глоби и допълнителна административна тежест, конкуренцията намалява и се забраняват търговските услуги, които по дефиниция са в основата на модерната търговия, както и ползването на логистични бази, което директно ще повиши цените с 3 – 5%“, каза представителят на Сдружението за модерна търговия.
Друг проблем според него са неясните понятия в закона като „злоупотреба със значителна пазарна сила“. Една и съща институция (б. р. - КЗК) ще даде определение и ще контролира, което според Матеев поставя антимонополния орган в конфликт на интереси. Той уточни, че е нелоялна търговска практика да се налагат на производителите такси, зад които не стои услуга, но по думите му не може да се забранят всички такси, защото това е част от модела.
„Не виждам основание цените да се вдигнат след приемането на този закон“, отговори Грозданов. За глобите той каза, че по света и в ЕС по принцип се налагат огромни глоби, ако мултинационални компании не спазват правилата на конкуренцията. Няма как да сме против модерните способи в търговията и централизираните складове, декларира той.
Според Грозданов, ако се пристъпи към съвсем нов Закон за храните, както се говори, в такъв случай КЗК може да контролира само общите условия в договорите между „малкия и големия“.
Йордан Матеев обяви, че Сдружението по принцип възразява срещу намесата на държавата в пазарни отношения като променя правилата в ЗЗК. Ако се правят промени, те трябва да са в Търговския закон, смята той.
„Няма по-тежко законодателство срещу търговците от това, което се планира в България“, твърди той. Матеев допълни, че търговците не искат посредничество на държавата и ако има нелоялни практики сами да разрешават спорните въпроси.
Грозданов репликира, че неговата организация подкрепя саморегулацията, но трябва да има и някаква форма на регулация. Във Великобритания тези два принципа са съчетани, каза той.
Вижте още във видеото
Вижте още видео материали в сайта на Bulgaria On Air