Индексът на тържищните цени (ИТЦ) се е повишил с 2,5% през през първите две седмици на април - от 1,476 пункта до 1,518 пункта. Това е най-високото му ниво за последните две години, макар че в края на месеца той отново се върна на 1,470 пункта, разкрива Държавната комисия по стоковите борси и тържища (ДКСБТ).
Данните сочат, че в сравнение със същия период миналата година стойностите на индекса в края на април са с 6% по-високи.
Според ДКСБТ движението на индекса през миналия месец се дължи на голямото поскъпване на зеленчуците и е традиционно около Великден.
През април има засилване на низходящия тренд при движението на цената на фасула. В сравнение с месец март той поевтинява с 5,5% до 3,52 лева за килограм.
През същия период има стабилизиране на цените на яйцата и захарта, докато оризът поскъпва с 0,5 на сто, а олиото с 1%. От своя страна брашното също поскъпва - с 1,2%.
Кравето масло поевтинява с 2,2% през април, кашкавалът “Витоша” поскъпва с 1,8%, а цената на кравето сирене се запазва без промяна. На годишна база кравето сирене поевтинява през април с около 2 на сто, докато кашкавалът “Витоша” поевтинява с 5,6%. Спрямо същия месец на миналата година цената на кравето масло се повишава с 1,5%.
Стабилни остават цените на месните произведения. Само пилешкото месо отбелязва поскъпване с 2% на месечна база. Цената на кравето масло се е повишила спрямо същия месец на миналата година с 1,5 на сто. Слаб ръст от около 3% отбелязва цената на свинското месо. При месните продукти има леко поевтиняване с 4-7 на сто, а цената на пилешкото остава почти без промяна на годишна база.
Цените на основните хранителни продукти - олио, захар и брашно, намаляват на годишна база. Захарта поевтинява със 17 на сто, олиото - с 3 на сто, докато брашното - с 1,2%.
Отново на годишна база яйцата поскъпва с 1 стотинка за брой. Поскъпване от 5 на сто има и на ориза.
ДКСБТ за пореден месец отчита спад в цената на фасула. 19,6% е поевтиняването му на годишна база през април.
Данните сочат, че през същия месец предлаганите български плодове и зеленчуци все още са в минимални количества. Изключение правят само репичките, чесънът и зеленият лук. В края на месеца на пазара се появяват и българските домати и краставици, уточняват от ДКСБТ. Комисията разкрива още, че цената на зелените салати се повишава с 40 на сто на месечна база. Тази на доматите (българските и вносните), се увеличава с 20%.
През април е регистриран спад на цените на краставиците от около 11-14,5%, както и на картофите и репичките, съответно с 5,7% и 17,5%.
С 1,2% е увеличението на цената на бананите на месечна база. Това на лимоните е с 0,6%, а на ябълките - с 1%. Според експертите има спад в цената на картофите с 31% през април.
Ръст на годишна база има при цените на доматите (22-24%), на краставиците (38-40%), на репичките (15%), на ябълките (11%), на бананите (13,4%) и на лимоните (2,3%).
Цели 195% е ръстът на годишна база на цената на салатите.
(БТА)