IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Вадят списък с актуалните собственици на пенсионните фондове

Законодателни промени ще има за понятието „свързани лица” и за намаление на таксите, събирани от фондовете, записа в доклада си временната комисия в НС

19:55 | 28.04.15 г.
Автор - снимка
Редактор
Вадят списък с актуалните собственици на пенсионните фондове

Списък с актуалните собственици на пенсионните фондове, информация за това кой фонд колко пари за втора пенсия е управлявал и по какъв начин са част от нещата, които ще станат публично известни след публикуването на доклада за работата на временната парламентарна комисия за проучване на състоянието на пенсионните дружества и регулаторната рамка.

Това обяви пред журналисти председателят на комисията Корнелия Нинова, която обобщи изводите на комисията след двумесечната й работа.

На днешното си последно заседание временната комисия за пенсионните фондове одобри доклада си, който влиза в Народното събрание още утре. Предложенията за промени в законодателството ще бъдат формално готови до месец.

Относно информацията за актуалните собственици на фондовете Нинова каза, че до създаването на временната комисия се били ясни собствениците им към 2000-2002 година. Сега по думите й всеки може да види променените собственици на фондовете и как се е движила тази промяна в собствеността през годините. 

„Как в годините са се променяли партидите на хората за втора пенсия в универсалните пенсионни фондове – дали са се увеличавали или са намалявали, във всеки фонд по колко са били”, обясни Нинова. Според нея това ще даде възможност на осигурените да направят сравнение между отделните фондове кой какви условия предлага и да направи своя избор. 

Комисията излиза с няколко законодателни предложения, коментира Нинова. Тя обобщи, че те са за промяна на таксите, събирани от фондовете, за разширяване обема на понятието „свързани лица” заради съмнения за такива инвестиции от страна на фондовете, и за казуса със задържаните вноски в НАП.

Комисията няма да предлага с колко да се намалят таксите, това ще бъде политическо решение, потвърди Нинова.

„Оставихме решението на политическите партии, защото има различни политически виждания и предложения. Това решение, както и за прехвърляне на вноските в Сребърния фонд, ще бъдат политически от парламентарните групи”, заяви тя.

Относно понятието "свързани лица" Нинова поясни, че ако досега фондовете са били ограничени да не инвестират в 5-6 юридически лица, сега ще се разшири това понятие и те ще бъдат много повече. Нинова допълни, че има различни предложения за свързаните лица. Те са от три страни – КФН, Асоциацията на пенсионните дружества и определението за свързани лица, което се ползва в Европа. При внасянето на законодателното предложение ще ползваме и трите източника, посочи Нинова.

По казуса със задържането на вноски за втора пенсия в НАП се обмислят законодателни предложения, които да са в посока опростяване на процеса по администриране, който сега е твърде тежък.

„Видяхме забавяне на декларации, елементарни грешки, които водят до това парите да не бъдат придвижвани, декларации, които се бавят с месеци. Този тромав бюрократичен процес в момента води до загуба на доходност заради това, че парите на хората не са в индивидуалните партиди и НАП се възползва от тези средства, тъй като те стоят в държавния бюджет.

Като уточни, че прави политическо изказване, Нинова посочи, че вероятно по този начин НАП отчита повишена събираемост от осигурителните вноски.

По методиката за изчисляване на доходността и спорът дали доходността е положителна или отрицателна Корнелия Нинова коментира, че ще се чака предложението на работната група от експерти на КФН и пенсионните дружества.

„Разбра се, че спорът за доходността е породен от използваните различни методики за изчисление на доходността и от това, че изчисляват за различни периоди”, обясни председателят на комисията. Очакваме да се предложи нова обща методика, която да каже на хората реално колко е доходността от средствата им, вложени във фондовете, и с колко нарастват, посочи Нинова.

КФН и фондовете в рамките на работната група следва да уеднаквят методиките си и в срок до два месеца след публикуването на доклада да излязт с позиция. Временната комисия ще препоръча на КФН до уеднаквяването на методиките да не се обявява реална доходност без обявяване на номинална, реши комисията.

Темата за пенсионните фондове може да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още