Комисията за финансов надзор (КФН) всеки момент ще внесе в Народното събрание (НС) нов проект на Кодекс за застраховането. Това съобщи пред журналисти председателят на КФН Стоян Мавродиев преди среща в парламента с представители на Патриотичния фронт и икономисти, посветена на банковия сектор. Срещата е закрита за медии.
С новия кодекс в българското законодателство ще се въведе новата евродиректива Платежоспособност ІІ*, която касае застрахователните компании. Мавродиев не коментира подробности около конкретни текстове в новия законопроект, а лаконично отбеляза, че ще се въведат изисквания за по-добро корпоративно управление, за резервите, капитала, платежоспособността и др. Това е стара идея на КФН.
Мавродиев коментира, че има нужда и от подобряване на законодателната рамка по отношение на пенсионните фондове с цел по-добър контрол на сделките със свързани лица, подобряване на надзорните механизми, на отчетността и ефективността на дружествата. Той припомни, че КФН още през 2011-2012 г. е предлагала да се направят подобни промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО).
Заради дискусията около прехвърлянето на парите за втора пенсия от частните дружества към НОИ комисията отново извади тези предложения, сред които е намаляването на таксите на пенсионните фондове и дефинирането на инвестициите в свързани лица. Промените са в парламента и се чака да бъдат разгледани скоро.
Мавродиев припомни, че предстои да се внесе за разглеждане от депутатите и законопроектът, с който ще се въведе новата евродиректива за преструктуриране на банките.
Що се отнася до КТБ, председателят на КФН отново посочи, че проблемите на банката имат отношение към банковия надзор, а не към финансовия. Той подчерта, че КФН нееднократно е налагала санкции на публичното дружество КТБ, включително и за пазарни манипулации.
Мавродиев коментира още, че не е запознат с доклад на ДАНС от 2013 г., в който да се предупреждава за застрашаване на финансовата стабилност на страната. За подобен доклад се заговори през миналата седмица след заседанието на временната парламентарна комисия, която разследва казуса КТБ. След заседанието й нейният председател Десислава Атанасова коментира, че такъв доклад е бил предоставен на бившия премиер Пламен Орешарски, но той не го е внесъл в Народното събрание.
Сред срещата днес Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт обобщи, че са дискутирани различни мнения за евентуалното облекчаване на инвестициите на пенсионно-осигурителните дружества, без да даде повече подробности.
*Директивата Платежоспособност II бе приета от Европейския съвет в края на 2009 г. и предоставя общата за Европейския съюз (ЕС) правна рамка за осъществяването на застрахователна и презастрахователна дейност. Директивата определя изискванията за платежоспособност и риск, с които трябва да се съобразяват застрахователните и пенсионни компании в Европа.
преди 9 години Какво да коментира Мавродиев, след като бъкел идея няма какво е това "Платежоспособност 2". То и превода на директивата е кьопав, ама толко си може държавния апарат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Какво да коментира Мавродиев, след като бъкел идея няма какво е това "Платежоспособност 2". То и превода на директивата е кьопав, ама толко си може държавния апарат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар