IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

КСНС: Парите за отбрана за 2015 г. няма да бъдат увеличени

Имаме по-големи приоритети в момента, каза министър-председателят Бойко Борисов

14:42 | 27.04.15 г.
<p>
	Президентът свика Консултативния съвет за национална сигурност по темата &quot;Развитие на въоръжените сили в контекста на актуалната среда за сигурност&quot;. <em>Снимка: БТА</em></p>

Президентът свика Консултативния съвет за национална сигурност по темата "Развитие на въоръжените сили в контекста на актуалната среда за сигурност". Снимка: БТА

Парите за отбрана не трябва да намаляват като процент от БВП спрямо 2014 година и трябва да бъдат увеличени до 2% от брутния вътрешен продукт в следващите 10 години. През 2015 година обаче парите за отбрана няма да бъдат увеличени. Това стана ясно след продължилия три часа Консултативен съвет за национална сигурност при президента, който обсъжда развитието на въоръжените ни сили. 

На срещата военният министър Николай Ненчев предложи план за модернизиране, който изисква още 2,5 млрд. лв. за отбрана.

До 2020 г. парите за отбрана трябва да станат 2% от БВП на страната, въпреки че в момента са 1,16 на сто. Този ангажимент пое още миналата година на срещата на НАТО в Уелс президентът Росен Плевнелиев и днес беше потвърден на заседание на Консултативния съвет по национална сигурност.

Нуждата от намиране на още средства за военните обедини управляващи и част от опозицията. Изключение направиха БСП, които са против отпускането на такъв бюджет за армията. От "Атака" пък въобще не присъстваха на днешното заседание при държавния глава.

Въпреки че Плевнелиев вече няколко пъти призова за актуализация на парите за отбрана, защото през тази година те са намалени на 565 милиона долара или 1,16% от БВП от 604 милиона долара или около 1,3% от БВП през миналата, стана ясно, че такъв вариант няма да има.

В становището си на днешното заседание, членовете на КСНС посочват, че подкрепят ненамаляването на бюджета спрямо 2014 г. с изключение на тази година заради непредвидени обстоятелства. Изпълнителната и законодателствата власт трябва да се погрижат за това, както и да намерят 2% от БВП за отбрана през 2020 г., се посочва още в становището.

КСНС препоръчва на правителството да внесе в парламента програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили и на нейна основа Министерски съвет да направи нов план за армията.  "Намираме се в труден период на рекорден на брой външни и вътрешните кризи, но за мен е чест да работя заедно с парламента, изпълнителната власт, с опозиция и управляващи, за да взимаме такива отговорни решения“, коментира Росен Плевнелиев.

Според него е налице трайно влошаване на средата за сигурност непосредствено до нашите граници, разрастват се предизвикателствата към демократичния ред, запазват се негативните тенденции за задълбочаване на съществуващите и изникването на нови конфликти и кризи, които влияят върху националната сигурност и изискват осигуряването на адекватни отбранителни способности на българската армия.

"Отбраната е стратегически приоритет на държавата, а членството в НАТО е най- силната гаранция за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на България. Като съюзник сме решени да допринесем за изпълнението на общите решения на съюза, които са насочени към неговото адаптиране в променящата се среда за сигурност“, заяви държавният глава.

Той отново настоя, че след като България е поела ангажименти за модернизация на армията, трябва да ги изпълни.

"Ако един или няколко членове не усъвършенстват отбранителните си способности и не изпълняват своите отговорности, това се отразяла като цяло на НАТО“, коментира той.

Премиерът Бойко Борисов също обяви, че тази година няма да се отпуснат повече пари за модернизиране на армията, както настоява НАТО. „Имаме по-големи приоритети в момента“, каза министър-председателят след среща при президента.

Борисов обясни, че няма как да се дадат пари за армията без да се вземе от здравеопазването или от средствата за социални дейности. „Парите са общи“, отсече той.

Премиерът разкритикува предишните управления на отбраната. „Години наред са купували безумни неща - „Кугъри“ и „Пантери“ - най-скъпите вертолети в света без нито един пистолет“, каза Борисов и допълни: „Все едно са купували риболовни траулери или вертолети, които нямат никакво въоръжение".

Той се обърна към българските военни и ги увери, че държавата ще направи всичко възможно, за да имат достойни условия на труд.

„На колегите в НАТО ще кажа – най важно е като дадеш живата сила. Това е много повече от това да дадеш фрегати“, обърна се и към Алианса Борисов, припомняйки, че страна ни не е изтеглила войниците си от Афганистан, докато много други са го направили.

„Много велики сили изнесоха контингентите си от Афганистан, България остана там и показа, че е много по-лоялен член на НАТО. Това е важно и трябва да носи гордост на България, не само да ни говорят купи това, купи онова. Искам да ги купя, но сега няма пари”, каза още Борисов.

Министър-председателят беше категоричен, че решението да не се отпускат още пари за армията тази година, не противоречи на ангажиментите, поети от президента Росен Плевнелиев.

„За 2016 година, с парите, които събират НАП и „Митници” и мерките, които сме взели за борбата с корупцията и контрабандата, ще осъществим и реформата в армията”, обеща днес Борисов.

По-рано БСП напусна заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност при президента. Социалистите бойкотираха срещата заради искането на военния министър Николай Ненчев да се отпуснат още 2,5 млрд. лв. за армията.

Не е редно да се отделят още пари за един сектор при положение, че много други са в критично състояние, обяви лидерът на "червените" Михаил Миков. Той беше категоричен, че БСП няма да подкрепи и мерките, предложени от министъра на отбраната.

Още политически новини четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:22 | 10.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още