Рекордно високи за последните пет години са цените на доматите и краставиците на едро и дребно, независимо дали са внос или българско производство, пише вестник „Труд“.
Плодовете и зеленчуците са се оскъпили за последната година средно с 35%, сочат данните на Комисията по стоковите борси и тържища и справките от големите магазини и пазари в страната.
Според данните на Комисията килограм български оранжерийни домати струват на стоковите борси 2,90 лева, а българските краставици – 2,58. Преди година те са били съответно с 33 и 32% по-евтини.
Вносните домати и краставици, които преобладават все още на пазара, се продават съответно за 2,73 и 2,05 лева за килограм. На дребно цените и на двата зеленчука минават психологическата граница от 3 лева за килограм и дори достигат до 3,60 – 3,70 лв.
„Цените наистина са високи и основната причина е, че производителите са заложили по-малко производство, защото не могат да реализират продукцията си“, коментира пред „Труд“ Слави Трифонов, председател на Националния съюз на градинарите в България.
Според него е много трудно да се прогнозира как ще се движат цените оттук нататък, но най-вероятно те няма да паднат заради слабата реколта и високото ниво на внос.
„Когато няма родно производство, а има внос, възникват условия за спекула на пазара. Лошото е, че страната ни не спазва европейското законодателство и затова ние внасяме големи количества плодове и зеленчуци от Гърция, Турция и Македония, а те не внасят от нас“, каза още Трифонов. Той обясни, че за пръв път миналата година българските градинари не са успели да продадат ябълките си.
Основната причина за заниженото производство според зеленчукопроизводителите е намалената субсидия, която не им позволява да планират точни добиви.
„Всеки момент масово ще започне да се бере български домат, който ще се продава за 3 лева на килограм на едро, а розовият домат ще се продава за около 4-5 лева, обяви преди дни Атанаска Минева, която има оранжерии край Първомай. Тогава тя прогнозира по-скъпи краставици с близо 20 на сто в разгара на сезона.
И тази седмица рекордно висока остава цената на салатата. Килограм се продава на едро срещу 1,15 лева, при 0,35 лева година по-рано. Най-близка до тазгодишната цена от последните пет години е тази през 2013 г., когато килограм маруля е вървял по 0,74 лв.
Рязък скок в цената има и при портокалите – 41% само за една година. Цитрусовият плод се продава за 1,41 лв. на едро сега, при 1 лев миналата година.
Всяка седмица от комисията по стокови борси и тържища публикуват и класация на цените на основните хранителни стоки по големите градове у нас.
Така например в момента най-скъпият кашкавал се продава във Варна срещу 12,60 лева за кг, а на й-евтиния в Добрич – 7,72 лв. Най-скъпо е сиренето в Ловеч – 7,70 лв., а най-евтино - в Сливен – 3,24 лева. Най-скъпите яйца са в Силистра – 0,22 лв. за брой, а най-евтините във Враца – 0,16 лв.
преди 9 години Трябва ни здрава ръка!Но с тоя Нарцис Магнолиев май Холивуд ще се покорява! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Към номер 2. прав е за "българските производители" и данъците - с една корекция. 50% от тях само са регистрирани като такива без да знаят дори как расте реколтата . Всяка година още повече регистрирани "производители" , а производството намалява. Пълен абсурд. На пазара всеки "производител" продава 10-20 вида стока - Големи таланти-върховна технология. Дори някои не се усещат ,че пишат за лимоните и фурмите българско производство. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години видяхте ли сега родно производство. Да не ни нагорчи само от цените. Слаба била реколтата , при тези цени слаба ще е и консумацията. Дори и стоката да залежава не си променят цените за разлика от големите вериги.Второ : защо вноса е толкова скъп ? Спекула от страна на вносители и търговци. Всичките разни комисии са само статисти на държавна издръжка. Сега вече при тези цени родния производител вече празнува , а родния потребител ще гледа. Трето: ето още едно доказателство за нуждата от големите хипермаркети - промоциите им на зеленчуци са по-добри от цените на едро. И да не излизаме с номера ,че качеството там е различно. Техните зеленчуци не идват от Марс. Предполагам ,че след празниците реколтата "изведнъж ще се подобри". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Честито.Това е само началото.Догодина и по догодина ще е още по лошо.Рано или късно ще разберат българите къде трябва да живеят и какво да работят отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Защо не приемете, че климата в Турция, Гърция даже и Македония е по-топъл и себестойността на зеленчуците е много по-ниска. Ама не били плащали данъци. Да бе да, щото българските производители много плащат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Извод - докато се пречи на производството чрез подставени фирми и корупция, местната продукция ще е по-скъпа от вноса и по-скъпа от тази в съседите дори - като Гърция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар