Една от стъпките за намаляване на дефицита на Националната електрическа компания (НЕК) ще бъде намаляване на цената на енергийния микс, изкупуван от държавната компания. В момента НЕК изкупува електричеството за регулирания пазар на цена от 160 лева за мегаватчас, а продава при цена от 125 лева за мегаватчас.
Това обясни председателят на енергийния регулатор Иван Иванов по време на дискусия за състоянието на енергетиката.
Той уточни, че продължават проверките във ВЕИ сектора. На този етап има данни, че някои от централите не са въвели законовото изискване за годишни часови лимити. Иванов припомни, че въведената през 2014 година стъпка за ограничаване на количествата изкупувана зелена енергия трябва да спести 100 млн. лева на обществения доставчик - НЕК.
Друга стъпка за намаляване на дефицита в държавната енергийна компания е получаване на средства от квотите парникови газове. За България те са 2,68% от общите квоти за ЕС и по изчисленията на Иванов за 2015 година ще бъдат около 120 млн. евро.
Как тези промени ще се отразят на цената на електричеството за крайния потребител, ще стане ясно след два месеца, уточни още председателят на КЕВР.
Въпросът за цената на електроенергията се преекспонира и единствено тук в целия Европейски съюз е тема за национален дебат, посочи Иванов. Според него причините за това са няколко и на първо място това са ниските доходи на българите. Той припомни, че по данни на Световната банка 61% от домакинствата в България са енергийно бедни, тоест дават повече от 10% от доходите си за енергоносители.
Другите фактори цената на тока да е толкова чувствителна тема за обществото са силната динамика на регулирания пазар, чийто дял непрекъснато се свива, и тежестта на преференциалните цени.
Енергийният министър Теменужка Петкова припомни стъпките на правителството за намаляване на дефицитите в енергетиката - промените в законодателството, които ограничават изкупуването на електроенергията, произведена по неефективен метод, както и предоговарянето на условията по договорите с т.нар "американски" централи - AES Гълъбово и КонтурГлобал Марица Изток 3.
Тя припомни и че загубите от изкупуването на неефективно произведена енергия са в размер на 231 млн. лева за 2014 година.
преди 9 години "На този етап има данни, че някои от централите не са въвели законовото изискване за годишни часови лимити."... г-н Иванов, тези часови ограничения могат ли да се прилагат със задна дата? (питам аз) - Не могат. (ще отговоря аз, защото и без това г-н Иванов НЕ ЗНАЕ може ли или не може)"За България те са 2,68% от общите квоти за ЕС и по изчисленията на Иванов за 2015 година ще бъдат около 120 млн. евро."г-н Иванов, тези 120 млн. за всички отредени ни квоти (общи квоти за БГ) ли са или са само за прогнозно излишните ни и по какви цени са сметнати квотите емисии? (питам аз)- Ми за цялото количество емисии.-ще каже уверено в себе си г-н Иванов (.... ми цялото ще е, щото за 2015г. безплатните квоти са около 10млн. тона и цената е около 10евро/тон - ей ви я бакалската сметка на г-н Иванов)АМАН ОТ КАЛИНКИ!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар