IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Млекопроизводителите ще получат допълнителна подкрепа заради спада на цените

Пасища от фонда на горските предприятия ще бъдат разпределяни с предимство на фермери догодина, съобщи Десислава Танева

09:53 | 20.04.15 г.
Млекопроизводителите ще получат допълнителна подкрепа заради спада на цените

Да бъде оказана допълнителна подкрепа на млекопроизводителите – това е едно от решенията, взети от  Консултативния съвет по животновъдство, който се проведе в четвъртък. Това коментира в интервю за „Стандарт“ агроминистърът Десислава Танева. Взетите на съвета решения ще бъдат разгледани от УС на Държавен фонд "Земеделие" във вторник. Едното от тях се отнася до държавната помощ "de minimis" за овцете, а другото - за млечното говедовъдство.

При млечното говедовъдство ще се подпомага определен брой крави, целта е да бъде получена по-висока ставка на подкрепа. Сред условията са фермерите да са регистрирани като производители към 1 март, а животните - да са регистрирани с млечно направление.

Танева допълва, че през последните 14 месеца цената на млякото спада драстично заради отпадането на млечните квоти и руското ембарго.

„За овцете и млечните животни на практика ще усвоим целия възможен бюджет за държавна помощ de minimis за 2015 г. Няма как животновъдите да бъдат удовлетворени от тази сума. Затова ще продължаваме да търсим варианти, за да ги подкрепим в тази криза“, обещава тя.

Министърът съобщава, че пасища от фонда на държавните горски предприятия ще бъдат отдавани с предимство на фермери от следващата стопанска година, защото са необходими някои законодателни промени.

В момента в половината общини текат процедури за разпределението на постоянно затревени площи на животновъдите. 1,7 млн. декара пасища и ливади се разпределят в момента. Имало обаче много оплаквания от животновъди за заобикаляне на закона от отделни общини. В половината от общините тази процедура още не е стартирала, отчита министърът.

За директните плащания тя коментира, че към момента са обработени 11 500 заявления за подпомагане за близо 10 млн. декара площи по различни схеми. Още толкова заявления са подадени, но още не са обработени.

След като на 15 април започна прием по новата Програма за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020, за първите три дни са приети 35 проекта на обща стойност над 22 млн. лв. по мярка 4.1 "Инвестиции в земеделските стопанства". Танева коментира, че пет седмици ще се приемат проекти за техника и осем седмици – за инвестиции в други дълготрайни активи. С приоритет са проектите за биопроизводство в секторите плодове, зеленчуци и животни.

По думите й се очаква Програмата да бъде одобрена до средата на 2015 г. Дотогава ще има прием на проекти по "Млад фермер". Преди това ще бъде отворена мярката, която ще позволи на Националната служба за съвети в земеделието да изготви безвъзмездно за земеделските производители млади фермери бизнес планове.

„Вероятно ще успеем да отворим още две мерки до края на годината - 4,2 за преработвателните предприятия или старата 123-та мярка. Предвиждаме и втори прием на мярка 4.1“, очаква Танева.

За незаконната сеч в горите тя заявява: „Превърнала съм се като телефон 112 за сигнали за незаконна сеч, получавам ги дори и на страницата ми във Фейсбук. След Великденската ваканция на парламента ние ще сме готови с промените в Закона за горите, които инициирахме“.

По повод оплакванията на производители от нелегален внос на зеленчуци от Гърция, който подбива цените у нас, тя коментира, че проблемът с нерегламентирания внос е неплащането на ДДС или плащане на данъка на нереалистична основа. Това се отнася не само до плодовете и зеленчуците, но и за месата и други хранителни продукти.

„По наше искане НАП включи в рисковите стоки и месата и яйцата. Ще поискаме това да бъде направено и за плодовете и зеленчуците. Мислим за законодателни промени в посока плащането на ДДС, независимо от стойността на фактурата да има един минимален праг, за да не се спестява ДДС“, казва Десислава Танева.

На въпрос трябва ли да се намали ДДС за храни като хляба и олиото например, тя отговаря, че това ще е от полза на българските производители, но този въпрос не се решава от МЗХ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:47 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още