С въвеждането на възраст за пенсиониране на служителите в силовите ведомства стимулираме по-дългото оставане на служба, а не ранното напускане. Предложението е максимално балансирано и до голяма степен отговаря на исканията на самите служители от специалните ведомства. Това каза социалният министър Ивайло Калфин, който представи пред журналисти предложенията на министерството за пенсиониране в сектор „Сигурност“.
По-рано днес проектът за промени в Кодекса за социално осигуряване, залагащ промяната, бе качен в портала за обществено обсъждане със срок до 30 април.
Като мотиви за въвеждането на възраст за пенсиониране за тези служители, които по думите му са около 75 хиляди, вицепремиерът посочи, че те имат комфорта да останат да работят в системата, запазвайки привилегиите си за ранно пенсиониране.
Калфин посочи, че след многобройните срещи с представители на Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи е станало ясно, че служителите там не искат да напускат рано системата. Освен това, оставайки по-дълго в нея, при пенсионирането си ще получат същите социални привилегии, на които са имали право и досега.
МТСП предлага от 1 януари 2016 година военни, полицаи, служители в затворите, в ДАНС и други силови ведомства да се пенсионират при навършване на възраст 52 години и 10 месеца и при 27 години общ осигурителен стаж, от които две трети действително изслужени по Закона за Държавна агенция "Национална сигурност", по Закона за МВР или на военна служба.
Ивайло Калфин обясни, че предложението за тази възраст е базирано на средната фактическа възраст, на която са се пенсионирали служителите от силовите ведомства през 2014 година – тя е била 52 години и 8 месеца. Вицепремиерът допълни, че ранно пенсиониращите се от ведомствата не тежат на пенсионната система, защото годишно броят им е около 2 хиляди души, а като процент от разходите за нови пенсии делът също е малък.
С промените се дава и друга възможност - тези служители, които са придобили право на пенсия, да продължат да работят, без да напускат системата. Досега това не беше възможно. Тази промяна ще позволи служителите да получават успоредно и пенсия, и заплата, уточни Ивайло Калфин.
Според друго предложение родените след 1960 година и работили в специалните ведомства ще имат право да прехвърлят вноската си за втора пенсия в НОИ и да получават пенсия до навършването на общата възраст за пенсиониране, която трябва да стане 65 години. В момента тези хора получават по-ниска пенсия, защото нямат достъп до УПФ до навършването на 65 години.
За хората, работещи в най-тежки условия на труд – летци, водолази, парашутисти, се дава възможност да се пенсионират с 10 години по-рано, тоест на 42 години, защото работят при неестествени условия на труд. Калфин обясни, че става въпрос едва за няколко десетки души.
Относно предложението балерини и балетисти да се пенсионират на 53 години, Калфин обясни, че е склонен на компромиси, защото те са много малка група и става дума за малка сума, отделяна за пенсии. Вицепремиерът уточни, че не е задължително тези хора да продължат да работят като балерини, а като хореографи, възпитатели в школи и други. Опасението на социалния министър е, че при компромис и други групи професии ще бъдат поставени в подобен казус.
Ще бъде създаден още един фонд към НОИ, който ще подсигури финансирането на ранно пенсиониращите се от сектор „Сигурност“, каза още вицепремиерът. На практика това няма да се отрази на държавния бюджет и няма да се натовари солидарната система, каза той. Фондът ще се попълва от пенсионни вноски и държавни трансфери.
Социалният министър заяви, че в рамките на периода на общественото обсъждане до края на април е отворен за всякакви предложения, които предстои да бъдат обсъдени в Националния съвет за тристранно сътрудничество, в Министерския съвет и в парламента.
Калфин очаква през май пакетът с предложения да влезе за обсъждане в Министерски съвет и до лятната ваканция да мине и през Народното събрание.
преди 9 години С две думи: реформи няма и няма да има. Всичко си остава постарому. Политиците ни пак имитираха дейност... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години То има смисъл ,ако произвеждат нещо иначе ,дали ще стоят на бюрата ,по патрулките или ще подпират автомата все тая и при условие ,че държавата им плаща осигуровките ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар